MERSİN’İN UNUTULMUŞ LEZZETİ “KAYNAR” İÇECEĞİNİ DÜNYAYA TANITMAYA HAZIRLANIYOR

Oluşturma Tarihi : 10 Eylül 2021 Cuma

“İstikrar ve Devamlılık Başarı Getirir; Başarı da Ayakta Kalmanızı Sağlar.”

Bu hafta, Kilikya’yı İç Anadolu’ya bağlayan tarihi yolların kavşak noktasında bulunan, Nuh Peygamber’in torunu Tarasis tarafından kurulduğuna inanılan, ülkemizin güzide şehirlerinden Mersin’in Tarsus ilçesindeyiz. Sayfamızda, Tarsus’da yaşayan ve şehrin geleneksel içeceği olan “kaynar”ı herkese tanıtmaya, tattırmaya ve yaşatmaya gönüllü bir girişim savaşçısı olan Sn. Serpil DEMİR’i ağırlıyoruz.

MERSİN’İN UNUTULMUŞ LEZZETİ “KAYNAR” İÇECEĞİNİ DÜNYAYA TANITMAYA HAZIRLANIYORSerpil DEMİR, bankacılık ve finans sektöründe yaşadığı uzun soluklu ve başarılı bir dönemden sonra emeklilikte kendini mutlu etmenin en güzel yolunun girişimci ruhunu beslemekten geçtiğini anlamış ve unutulmaya yüz tutmuş yöresel bir damak tadı olan “kaynar”ı yaşatmak için kolları sıvamış. Etrafındakilerin olumsuz düşüncelerine rağmen istikrar ve devamlılığın başarı getireceğine olan inancıyla yoluna devam edip hem başarıyı yakalamış hem de hedefine varmış. Bu hedefte öncelikle kaynar içeceğini bir marka haline getirmiş. 14 yıl önce başlayan girişim savaşına, bugün, Tarsus Kırkkaşık Bedesteni’nde işlettiği kafede, bir markaya dönüştürdüğü kaynar içeceğini, müşterilerine tattırarak ve karşılığında övgü ile sevgi alarak devam ediyor.

Satırlarında azim, istikrar ve bunların doğal sonucu olan başarıyı bulacağınız keyifli bir söyleşi ile sizleri baş başa bırakıyoruz. 

Bize özgeçmişinizden kısaca bahseder misiniz? Aile, eğitim ve iş hayatınız tarafındaki pencereden baktığımızda Serpil Demir kimdir?

1959 doğumluyum, 1997 yılında Pamukbank Tarsus şubesinden müdür olarak emekli oldum. 1997 ile 2007 yılları arasında 10 yıl Menkul Kıymetler’de müdürlük yaptım. 2007 yılından bu yana Kırkkaşık Bedesteni’nde kafe işletmeciliği yapmaktayım. Unutulmaya yüz tutmuş yöresel bir içecek olan “kaynar” ı marka haline getirdim. Tanıtım için çeşitli fuarlara katıldım. Tarsus Belediyesi Kent Konseyi Turizm Komitesi’nde ilçemizin tanıtımı için görev yapmaktayım. Mihmandarlık belgem ile Tarsus’da rehberlik yapıyorum. Müziği ve dansı çok severim. Türkü söylemeyi çok severim. Ayrıca Tango, Salsa ve Zumba dansları ile de hayatımı renklendirmeyi seviyorum.

MERSİN’İN UNUTULMUŞ LEZZETİ “KAYNAR” İÇECEĞİNİ DÜNYAYA TANITMAYA HAZIRLANIYORGirişim hikayeniz nasıl başladı? Sizi tetikleyen bir unsur oldu mu?

Girişim hikayem 30 yıllık bankacılık hayatıma nokta koyduktan sonra başladı. 2007 yılında kafe açmaya, turizm sektörüne geçmeye karar verdim ancak farklı bir şey yapmam gerekiyordu. Farklılık adına sadece evlerde yapılan doğum şerbeti olan “kaynar” içeceğini unutulmaya yüz tutmuş yöresel bir lezzeti yaşatmak adına kafemde yapmaya karar verdim. 14 yıldır kafemde sunduğum bu içeceğin markalaşması için yoğun çaba gösterdim diyebilirim.

Aileniz ve çevrenizden olumlu ya da olumsuz yönde tepkiler aldınız mı?

Ailem ve çevrem bu işi devam ettirirsem başarısız olacağımı hatta 1 yıl sonra kafemi kapatacağımı, söylediler. Haklılardı belki; çünkü onlar sadece evde yapılan bir içecek olan kaynarın tutmayacağını, herkesin evinde yapıldığı için satışta başarısız olacağımı düşündüler. Oysa ben istikrarla devam ettim.

Marka yolculuğunuzda önünüze çıkan engeller oldu mu? Yapamazsın, kolay değil diyenler oldu mu? Olduysa, bu tür engellerin üstesinden nasıl geldiniz?

Marka yolculuğumda önüme çok engel çıktı. Yapma, kolay değil dediler; hatta çevremdeki iş arkadaşlarımdan, bu girişimimden vazgeçmem adına, yoğun çaba gösterenler de oldu. Ama azimle, istikrarla, vazgeçmeden engellerin üstesinden gelmeyi basardım hatta bu itiraz ve engeller benim güçlenmeme, hırs yapmama ve sonunda da başarmama neden oldu diyebilirim.

MERSİN’İN UNUTULMUŞ LEZZETİ “KAYNAR” İÇECEĞİNİ DÜNYAYA TANITMAYA HAZIRLANIYORİşletmeniz/girişiminiz sizce ne gibi farkları ortaya koyuyor? İş fikrinizin sizi başarıya taşımasında en etkili unsur nedir?

Girişimci ruhum ve işimi severek yapmamın beni başarıya götürdüğüne inanıyorum. İşimi yaparken satışa hiç odaklanmadım. İşimi, hobi gibi keyifle yapmam, gelen müşterilerle iyi ilişkiler kurmam, samimi duygularla ettiğim sohbetler ve yöresel bir tat sunmam beni farklı kılıyor sanırım. En etkili unsur  ise  unutulmaya yüz tutmuş olan  yöresel damak tadını yaşatmam, ritüellere sahip çıkmam diyebilirim. Bugüne kadar çok çeşitli devlet insanlarını da kafemizde ağırladık kaynar ikram ettik.

Sizce şirketlerde ve ardından da ekonominin genelinde kadın gücünün artması neleri, nasıl etkiler?

Ekonominin genelinde kadın gücünün artması, kadınların her alanda başarılı olması, erkek hegemonyasının aşılması ve dişil enerjinin de ekonomiye katılması ile hem büyümede hem de istihdamda kadınların oldukça dinamik ve  güçlü olacağı anlamına gelir. Güçlü ve başarılı kadınların ise kalkınmada etkin bir rol oynayacağını, kadın grupları sayesinde ön saflarda yer alıp daha görünür olacağını düşünüyorum.

Ekonomide kadın etkisinin artmasıyla ilgili gelecek öngörüleriniz nelerdir? Türkiye ve dünyada gelecek 10 yılda kadın girişimlerine dair nasıl bir tablo oluşacağını öngörüyorsunuz?

Gelecekte, kadınların ve kadın girişimcilerin yaptıkları başarılı işler ile Türkiye’de ve dünyada çoğalacaklarını ve toplumun da bugünkünden farklı bir bakış açısı ile onları daha çok destekleyeceklerini düşünüyorum.  Aynı zamanda kadın girişimcilerin, erkek yöneticiler tarafından daha rahat ve kolay kabullenileceğini ve bu şekilde kadınların ekonomideki pastadan günümüzdekinden daha fazla pay alacağını düşünüyorum. Bu durum ise girişimci kadınlara hem ekonomik hem de sosyolojik katkı sağlayacaktır.

Peki, son olarak, kadın girişimci adaylara ne gibi tavsiyelerde bulunmak istersiniz? 

Kadın girişimci adaylarına tavsiyem, hayallerinin peşinden koşup korkmadan, usanmadan ve istikrarla yollarına devam etmeleridir. İstikrar ve devamlılık başarı getirir; başarı da ayakta kalmanızı sağlar. Heyecanla ve keyifle yapacağınız işiniz ise sizi çok ileriye taşır.

MERSİN’İN UNUTULMUŞ LEZZETİ “KAYNAR” İÇECEĞİNİ DÜNYAYA TANITMAYA HAZIRLANIYOR


0/(0)
10 Eylül 2021 Cuma
Yorum (0)


Yorum Yazınİçerik hakkında ki düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.


Kategori'ye Ait Diğer Haberler