İyiliğe Bir İlmek

Kadın Dostu Markalar Platformunun, Kahramanmaraş merkezli meydana gelen ve 11 ilde yıkıma sebep olan depremden etkilenen kadın ve çocukları odağına alarak hayata geçirdiği bir dayanışma projesidir.

bölgeden

Projenin ilk etabında, Türkiye’nin birçok ilinden projeye katılan çok sayıda üretici kadın ördükleri “AMİGURUMİ” figür oyuncakların satış gelirlerinin %25’ini depremzede kadınlarla paylaşıyor. Proje kapsamında sipariş edilen örgü bebekler depremzede kadınlara umut, yıkımın izlerini taşıyan çocuklara mutluluk oluyor.

8 Mart itibariyle satışları başlayan örgü oyuncaklar, kurumsal markaların destekleriyle oluşturulan oyuncak kumbarasında toplandı. Oluşturulan kumbaradaki oyuncakların tümü 23 Nisan’da özel bir program düzenlenerek deprem bölgelerindeki çocuklara hediye edildi.

22-23-24 Nisan tarihleri arasında Hatay, Kahramanmaraş, Adıyaman, Gaziantep ve Adana illerinde 8 farklı noktada gerçekleştirilen etkinlikler kapsamında, çadır ve konteyner kentlerde yaşam alanlarını renklendirme çalışmaları yapıldı.

Gelirlerden proje bütçesine aktarılan tutar ile bölgede oluşturulacak örgü atölyelerinin yanı sıra sürdürülebilir gelir modelleri oluşturacakları ve böylece kendi ekonomilerini kazanmalarına katkı sağlayacakları farklı iş fırsatları da proje kapsamında kadınlara umut olma hedefi taşıyor.

Proje dönemi içinde belirli periyodlarda bölgeye taşınacak özel atölyelere katılım sağlayacak kadınlarımızla da temas edilecek ve bu bağlamda iş planlamaları yapılacak.

“İyiliğe Bir İlmek” kadınlara umut çocuklara mutluluk olmak için yola çıktı!

Deprem bölgesindeki kadın ve çocukları odağımıza alarak tasarladığımız İYİLİĞE BİR İLMEK Projesi’nin ilk iki etabını deprem bölgelerinde gerçekleştirdik. Oluşturduğumuz oyuncak kumbarası ile çocukları mutlu ettik, kadın iş gücünü destekledik ve deprem bölgesindeki kadınların istihdamına yönelik İYİLİĞE BİR İLMEK Atölyeleri ile kadınlara umut verdik…

ilmek tören haberrr fotosuu

Öncü iş insanlarından “İyiliğe Bir İlmek” projesine tam destek

Projenin 3. ve son etabında 50 iş insanı tarafından, 24 Mayıs’ta İstanbul İş Sanat’ ta ödül töreni içinde planlanan özel bir bölümde sembolik ilmekler atıldı. İlk ilmekleri öncü iş insanları tarafından atılan hırkalar, depremzede kadınlar tarafından tamamlanacak. Bu şekilde, kadın – erkek önemli iş insanlarının toplumsal cinsiyet eşitliğine vurgu yaparak attığı ilmekler ile depremzede kadınlar ve programa katılan öncü iş insanları arasında özel bir köprü kuruyoruz.

ilmek foto 2yennn

30’un üzerinde değerli ismi (Kadın – Erkek) ödül törenimizin hemen öncesinde sahnede ağırladık. Birçoğunun yaşamlarında ilk defa ellerine aldıkları yün ve şişlerle renkli kareler ortaya çıktı. Özellikle erkeklerin örgüye dair mücadelesi çok takdir gördü. Bu anlamda “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Bilincine” dair önemli mesajlar verildi. Bu renkli anları – programı aşağıdaki linkten de izleyebilirsiniz.

Ünlü moda duayenlerinin de katkı verip son dokunuşlarını yapacağı bu özel hırkalar, Ekim ayında özel bir defile ile deprem bölgesinde kurulacak olan “İyiliğe Bir İlmek Atölyeleri” için bir fon oluşturmamıza ve böylece deprem bölgesindeki kadınlar ile çocuklara özel bir katkı sunmamıza olanak verecek.İyiliğe Bir İlmek İle İlgili Diğer Haberler