L'Oréal-UNESCO Uluslararası Bilim Kadınları Ödülleri Sahiplerini Buldu

Kategori : Haberler
Oluşturma Tarihi : 09 Temmuz 2024 Salı

L'Oréal-UNESCO Uluslararası Bilim Kadınları Ödülleri, Paris'teki UNESCO Genel Merkezi’nde düzenlenen törenle sahiplerine verildi. Yarışmada; yaşam ve çevre bilimlerindeki öncü araştırmaları, kanser, sıtma, çocuk felci gibi bulaşıcı hastalıkların ve obezite, diyabet ile epilepsi gibi kronik rahatsızlıkların çözümüne katkıları nedeniyle beş kadın bilim insanı ödüllendirildi.

L'Oréal Vakfı ve UNESCO’nun 26 yıldır ‘Bilim Kadınları İçin Uluslararası Ödülleri’, 140'tan fazla ülkeyi kapsayan ‘Genç Yetenekler Programları’ aracılığıyla bilimde cinsiyet eşitliğini teşvik etmek için birlikte çalışıp, kadın bilim insanlarına ışık tutuyor. Ayrıca program, kadın bilim insanlarının bu konudaki cinsiyet eşitliğini kırmaya katkıda da bulunuyor. Bu kapsamda küreselde kadın bilim insanlarını ödüllendirmeyi amaçlayan iki kurum, L'Oréal-UNESCO Uluslararası Bilim Kadınları Ödülleri’ni de 26. kez düzenledi.

Yarışmada 350 kadın bilim insanının ödül almaya aday olurken. organizasyonun jürisine Inserm Araştırma Enstitüsü Araştırma Direktörü, Fransız Bilimler Akademisi üyesi ve L'Oréal-UNESCO Bilim Kadınları Uluslararası Ödülleri'nin eski kazananı Profesör Brigitte L. Kieffer başkanlık etti.

“Sürdürülebilir gelecek, kadın ve erkek arasındaki gerçek eşitliğe bağlıdır”

Ödül töreninde konuşan L'Oréal Vakfı İcra Direktörü Alexandra Palt organizasyon ile ilgili şunları söyledi: “İnsanlık için sürdürülebilir bir gelecek, kadın ve erkek arasındaki gerçek eşitliğe bağlıdır. Dünyada benzeri görülmemiş zorluklarla karşı karşıya olmamıza rağmen, ne yazık ki, bugün bilim dünyasında gerçek eşitlik durumu halen daha geçerli değil. L'Oréal-UNESCO Bilim Kadınları İçin Programı, 26 yıldır devam eden bu sorunun tartışmaların merkezinde kalmasını sağladı. Özellikle pek çok kadın bilim insanı tarafından yürütülen araştırmaların profilini yükseltmeye ve gelecek nesil kadın araştırmacılara ilham vermeye çalıştık. 2024 Uluslararası Ödülleri'nin beş kazananının tamamladığı araştırmalar, insanlığın sağlığı açısından önemli ilerlemeler sağlıyor ve bizi bu mücadelemizi sürdürmemize teşvik ediyor."

UNESCO Doğa Bilimleri Genel Müdür Yardımcısı Lidia Brito’nun da söz aldığı organizasyonda; “Kadınları bilimde güçlendirmek bir eşitlik ve pragmatizm meselesidir. Kadınlar nüfusun yarısını oluşturuyor. Çevresel bozulma, iklim ve biyolojik çeşitliliğin bozulması, salgın hastalıklar, teknolojik bölünme veya kalıcı yoksulluk gibi karşılaştığımız ciddi zorluklarla başa çıkmak için insanlığın tüm yaratıcılığını ortaya koyması gerekiyor. Nobel Bilim Ödülleri arasında kadınların sayısının giderek arttığını görmek cesaret verici. 1901 yılından bu yana, 25 kadın bu unvana sahip oldu; bu kişilerin 15’i (%60) 1998'de L'Oréal-UNESCO Bilim Kadınları İçin Programının oluşturulmasından bu yana varlığını sürdürüyor. Bahsi geçen 15 kadından altısı ise daha önce L'Oréal-UNESCO Kadınlar İçin Bilim Uluslararası Ödülleri'nin sahibi olmuş ve daha sonra Nobel Ödülü'ne layık görülmüştür” diye konuştu.

Yarışmada ödül alan bilim kadınları ve projeleri ise şöyle:

Prof. Dr. Leke, halk sağlığı üzerinde önemli etki yarattı

L'Oréal-UNESCO Bilim Kadınları için Uluslararası Ödülü’nün 2024 kazananları arasında Afrika ve Arap Devletleri Ödülü’nü Kamerun, Yaoundé I Üniversitesi, Tıp ve Biyomedikal Bilimler Fakültesi Bulaşıcı Hastalıklar ve İmmünoloji Bölümü eski Başkanı ve Biyoteknoloji Merkezi eski Direktörü Prof. Dr. Rose Leke kazandı. Prof. Dr. Leke, gebelikle ilişkili sıtma vakalarını iyileştirme, çocuk felcinin ortadan kaldırılmasına destek sağlama ve Afrika'da aşılama oranlarını artırma konularında gösterdiği liderliğinin yanı sıra, olağanüstü araştırmaları ve öncü çabalarıyla, genç bilim insanlarının kariyer yollarını iyileştirme konusundaki gayretleri için ödüle layık görüldü. Prof. Dr. Leke'nin ulusal, bölgesel ve küresel etkisi, memleketi Kamerun'da ve Afrika genelinde halk sağlığı üzerinde derin bir etki yarattı. Başarıları, onu genç kadın bilim insanları için bir rol model, önde gelen bir eğitimci ve savunucu olarak konumlandırdı.

Latin Amerika ve Karayipler ödülü Prof. Dr. Kowaltowski’nin

Brezilya São Paulo Üniversitesi’nde biyokimya Profesörü Alicia Kowaltowski de ‘hücrenin ana enerji kaynağı olan ve pil görevi gören’ mitokondri biyolojisine yaptığı temel katkılardan dolayı ödüle layık görüldü. Çalışmaları, obezite ve diyabet gibi kronik hastalıkların yanı sıra yaşlanma sürecinde enerji metabolizmasının etkilerini anlamamız için kritik önem taşıyor. Bir araştırmacı ve gösterdiği liderliğinin yanı sıra Latin Amerika'da bilimin savunulması ve halka yayılması için ilham oldu.  

İnsan genetiği alanındaki çalışmaları Prof. Dr. Jabado’ya ödül getirdi  

McGill Üniversitesi Pediatri ve İnsan Genetiği Bölümlerinden ve Kanada Pediatrik Onkolojide Birinci Kademe Araştırma Başkanı, Prof. Dr. Nada Jabado’da Kuzey Amerika’dan ödüle layık görülen kadın bilim insanı oldu. Prof. Dr. Jabado, agresif pediatrik beyin tümörlerinden sorumlu genetik bozuklukların kavranmasında devrim yarattığı için ödüllendirildi. Onkohistonlar olarak adlandırılan, insan hastalıklarındaki ilk histon mutasyonlarına ilişkin ufuk açıcı keşfi, kanser araştırma alanında temel bir değişime yol açtı. Yenilikçi araştırmaları ve küresel bir işbirlikçi ağ kurmadaki etkili liderliği sayesinde, genç hastalar için hem teşhiste hem de klinik tedavileri geliştirerek pediatrik kansere yönelik tıbbi yaklaşımı yeniden şekillendirdi.

Prof. Dr. Yan, Asya ve Pasifik ödülünün kazananı oldu

Çin’den Tsinghua Üniversitesi Yaşam Bilimleri Fakültesi Üniversite öğretim üyesi aynı zamanda Shenzhen Tıp Araştırma ve Çeviri Akademisi Kurucu Başkanı,  Shenzhen Körfezi Laboratuvarı Direktörü Prof. Dr. Nieng Yan, yapısal biyoloji çalışmasıyla ödüle hak kazandı. Hücre zarı boyunca iyonların ve şekerlerin trafiğine aracılık eden çoklu zar proteinlerinin atomik yapısını keşfettiği ve zarlar arası taşınmayı yöneten ilkeleri ortaya çıkardığı için ödüle layık görüldü. Olağanüstü araştırmaları epilepsi ve aritmi gibi birçok bozukluğa ışık tuttu ve ağrı sendromunun tedavisine yön verdi. Alanında lider bir otorite olan Dr. Yan, dünya çapında kadın bilim insanlarına ilham veriyor ve araştırmayla bilim eğitiminde cinsiyet eşitliğinin güçlü bir savunucusu olarak öne çıkıyor.

Avrupa ödülü Prof. Dr. Almouzni’nin

Fransa Curie Enstitüsü, Bilimler Akademisi Üyesi, Ulusal Bilimsel Araştırma Merkezi (CNRS) Araştırma Direktörü, Prof. Dr. Geneviève Almouzni de meloküler biyoloji alanındaki araştırmasıyla ödüle uzandı. Prof. Dr. Almouzni, DNA'nın hücre çekirdeği içindeki proteinlerle nasıl paketlendiğinin anlaşılmasına yönelik ufuk açıcı katkılarından dolayı ödüllendirildi. Epigenetik alanındaki öncü çalışması, normal gelişim sırasında hücre kimliğinin nasıl belirlendiğine ve kanser tarafından nasıl bozulduğuna dair buluşları ilerletti. Araştırmaları ilerletme, yeni nesil bilim insanlarını yetiştirme ve kadınları bilimde teşvik etme konusundaki olağanüstü başarıları ilham verici bir rol oynadı.


0/(0)
09 Temmuz 2024 Salı
Yorum (0)


Yorum Yazınİçerik hakkında ki düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.


Kategori'ye Ait Diğer Haberler