FİGÜRATİF SANATÇI FEYZAN ALASYA'NIN SERGİSİ GALERİ DİANİ’DE

Kategori : Kültür Sanat
Oluşturma Tarihi : 31 Ekim 2022 Pazartesi

Gerçekleri şiirsel bir dille izleyiciye adeta haykırarak yansıtan Feyzan Alasya ‘GÜNDÜZ DÜŞÜ/DAYDREAM’ adlı sergisiyle 5 Kasım’dan itibaren Galeri Diani’de.

Feyzan Alasya’nın eserleri onun dünyayı anlamaya çalışma ve bir çözümleme yolu. Onun yapıtlarının yaratım süreci, Tahsin Yücel’in belirttiği gibi “kendi kendini dinleme, kendi kendisiyle coşma alışkısı değil, öncelikle ‘başkası’nı anlama, ‘başkası’nı anlamanın nesnel koşullarını oluşturma çabasıdır”.

Resim düzleminde kullanılan figürler eşsüremli bir dizge oluşturmaktadır. Bir yanda mitolojik figürler, bir yanda günümüzü çağrıştıran desenler aynı uzam içindedirler. Bu eşsüremlilik önceyi, şimdiyi ve sonrayı birlikte değerlendirmeye, belki de bir yüzleşmeye olanak sağar.

Onun zamansız resimlerinde anarşiden söz edilebilir. Her türlü otoriteyi reddeden anarşi bir başkaldırı olarak yansır bize. Bu başkaldırı aslında hüzünlerden, var olmanın acılarından yola çıkarak yaşam sevincinin ve mutluluğun arayışıdır. Bu arayış, dünyayı anlama çabası yaratılan bilinçli düşlerle sürer, güçlü desenleri düşlerin, düşlenenin yaratımıdır ve sanat dünyayı yeniden yaratır.

Acıyı, hüznü aynı zamanda umudu bir arada adeta şarkı söyleyen eserlerin izleyiciyle buluştuğu bu çarpıcı sergi siz izleyicileri 5-26 Kasım tarihlerinde Galeri Diani’de bekliyor.


5,0/(1)
31 Ekim 2022 Pazartesi
Yorum (0)


Yorum Yazınİçerik hakkında ki düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.


Kategori'ye Ait Diğer Haberler