KADIN MUHTARLAR KADINA YÖNELİK ŞİDDETE “DUR!” DEDİ

Kategori : Kamu
Oluşturma Tarihi : 25 Kasım 2022 Cuma

Üsküdar Belediyesi, Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’ne ithafen kadına yönelik şiddete İstanbul Boğazı’ndan “Dur!” dedi. Türkiye Kadın Muhtarlar Derneği Başkanı Serpil Erenoğlu, İçişleri Bakanlığı Muhtarlar Daire Başkanı Suna Üstüner ve Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen’in katılımıyla gerçekleşen etkinliğe 100’ü aşkın kadın muhtar katıldı.

Türkiye Kadın Muhtarlar Derneği Başkanı Serpil Erenoğlu, “25 Kasım Kadına Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü. Bu şiddet sadece ülkemizde değil, tüm dünyada gerçekleşiyor. Son yıllarda hayatını kaybeden kadınlarımız için farkındalığı arttırmak amacıyla bir aradayız. Sevgi mesajlarımızı mor balonlarımızla gökyüzüne bırakıyoruz” dedi.

“25 Kasım’da tüm dünya sesimizi duysun istiyoruz” diyen Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, ise şu açıklamada bulundu: “Bugün burada önemli bir amaç için buluştuk. Kadına şiddet hepimizin içini burkan bir konu. Bu illa dayak anlamında değil. Kadına şiddetin türlü türlüsü var. Psikolojik baskı bir şiddettir, sosyolojik baskı bir şiddettir, kadının emeğini görmezden gelmek şiddettir, evde, tarlada, iş yerinde, sokakta kadına hor gözle bakmak, ona kötü söz söylemek şiddettir. Bunlar kime olursa olsun şiddettir. Bu, yıllardır konuşuluyor ama içimizi burkan haberler maalesef eksik olmuyor. 25 Kasım’ı vesile kılarak haykırmamız gerekiyor. Kadına şiddetin ne insanlıkla alakası var, ne Müslümanlıkla alakası var, ne Türklükle alakası var…  Bir işveren, bir baba, bir esnaf, bir bürokrat…  Kim olursa olsun eğer kişi kadına şiddet konusunda gerekli duyarlılığı göstermiyorsa diğer unvanlarının hiçbir önemi yok. Bugün ülkemizin farklı şehirlerinden gelen kadın muhtarlarımızla bir mesaj vermek, bir farkındalık yaratmak istiyoruz. Birlikte balonlara yazılar yazıp onları uçuracağız. Kadınları huzursuz eden bir karakter hepimizi üzer. Kendisi de mutlu olamaz. Bir başkasının mutsuzluğu üzerine bir mutluluk inşa edilemez. Toplum olarak topyekün bu işi sahiplenmek zorundayız.”


0/(0)
25 Kasım 2022 Cuma
Yorum (0)


Yorum Yazınİçerik hakkında ki düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.


Kategori'ye Ait Diğer Haberler