LÜLEBURGAZ’DA “KADINLARLA GÜZELLEŞEN KÜLAHLAR”

Kategori : Kamu
Oluşturma Tarihi : 16 Haziran 2021 Çarşamba

Lüleburgaz Belediyesi ve Kadın Akademisi Kooperatifi ortaklığıyla, Unilever Algida ile kadın istihdamı için gerçekleştirdiği iş birliği ile güzel bir farkındalık adımı attı. Lüleburgaz Gençlik Parkı’nda “Kadınlarla Güzelleşen Külahlar” projesi kapsamında açılan dondurma satış noktasında kadın istihdamına fayda sağlanırken, benzer uygulamaların önümüzdeki süreçte yaygınlaştırılması planlanıyor.

LÜLEBURGAZ’DA “KADINLARLA GÜZELLEŞEN KÜLAHLAR”Hayatın her alanında kadının adının olması gerektiğini savunan ve çalışanlarının yarısını kadınların oluşturduğu Lüleburgaz Belediyesi, kadın istihdamı için önemli bir adım daha attı. Lüleburgaz Yıldızları Kadın Akademisi’nde kadınların ekonomik ve sosyal hayatta yer alması için faaliyet gösteren Kadın Akademisi Kooperatifi ile Lüleburgaz Belediyesi, Unilever Algida ile “Kadınlarla Güzelleşen Külahlar” projesini hayata geçirdi.

İşletmesinin Kadın Kooperatifi’ne ait olduğu ve gelirinin tamamen kadın istihdamına yönelik sağlanacağı dondurma satış standının açılışını Lüleburgaz Belediye Başkanı Dr. Murat Gerenli gerçekleştirdi. Açılışta Lüleburgaz Belediye Başkan Yardımcısı Leyla Güncer, Lüleburgaz Belediyesi Meclis Üyeleri Tamer Ermut, Burcu Sabancılar, Nihal Organ, Halime Gülcan Ayışığı, belediye meclisi üyesi ve aynı zamanda Kadın Akademisi Kooperatifi Başkanı Deniz Şahin, kooperatif üyesi kadınlar, Algida bölge sorumluları ile daire müdürleri yer aldı.

Açılışta soruları yanıtlayan Deniz Şahin, “Belediyemiz bize yer tesis etti, Algida firması kioksumuzu yaptırdı. Bu projenin olmazsa olmazı kadın istihdamıydı. Kadın istihdamında da içeride gördüğünüz pırıl pırıl iki kızımıza ayın 10’u itibariyle sigortalı iş imkanı sağlamış olduk. Hayatlarındaki ilk başlangıcı bizim kooperatifimizle yapmış oldular. Bugüne kadar birçok işte çalışmışlar. Ama hiçbir zaman sigortalı olamamışlar. İlk sigortalı hayatları bizimle başlamış oldu. Bugün iki kadına dokunabildik. Yarın nice iki kadına dokunabilmek dileğiyle!” şeklinde konuştu.

LÜLEBURGAZ’DA “KADINLARLA GÜZELLEŞEN KÜLAHLAR”“Kadınlarla omuz omuza mücadelemiz sürecek”

Açılışta konuşan Lüleburgaz Belediye Başkanı Murat Gerenli, kadın istihdamına çok önem verdiklerinin ve bunun için mücadeleyi bırakmayacaklarının altını çizdi. Algida’nın akıllarında olanları hayata geçirmeleri için kendilerine fikir açtığını ve bu doğrultuda Lüleburgaz Belediyesi ve Kadın Akademisi Kooperatifi ortaklığıyla sosyal bir projeye imza attıklarını söyleyen Gerenli sözlerine şöyle devam etti: “İstihdam yaratıyoruz. Üreten kadınlar diyoruz. Üretimi artırmak için kadınlarımız sosyal ve ekonomik hayatın içinde bizlerle birlikte olacaklar ki biz toplumda ilerleyelim. Ben bunun başlangıç olmasını temenni ediyorum. Kooperatifimiz bu konuda çok başarılı. Bu başarılarının artarak devam etmesini diliyorum. Sosyal ve ekonomik hayat içerisinde el ele omuz omuza mücadelemizi devam ettireceğiz.”

Kadınların güçlenmesine yol açıldı

Kadın bir belediye başkan yardımcısı olarak böyle bir girişimin içinde yer almaktan duyduğu mutluluğu dile getiren Lüleburgaz Belediye Başkan Yardımcısı Leyla Güncer, Algida’nın kendilerine projeyle gelmelerinin hemen ardından heyecanla çalışmaya başladıklarını ve bu sayede, hem belediyecilik anlamında kadınlara verilen desteği öne çıkardıklarını, hem de onlara bir yol açtıklarını anlattı. Kadınların Lüleburgaz’da var olmaları, sağlam ve güçlü adımlarla ilerlemeleri için böyle bir girişime ortaklık ettiklerini ifade eden Güncer, kadın kooperatifinin daha da güçlenmesini, buna benzer kadın kooperatiflerinin de daha çok yaygınlaşmasını istediklerini vurguladı.

LÜLEBURGAZ’DA “KADINLARLA GÜZELLEŞEN KÜLAHLAR”“Türkiye’ye yaymayı planlıyoruz”

Açılışta söz alan Unilever Algida Bölge Sorumlusu Ömer Faruk Yüksel, projenin Trakya’da ilk kez gerçekleştirildiğini ve bu projeyi Türkiye geneline yaymayı planladıklarını söyledi. Projenin amacının kadınlara destek olmak, kadın eliyle daha hoş ürünlerin satılabilmesini sağlamak olduğunu ifade eden Yüksel, belediye başkanının ve yetkililerin kendilerine yardımcı olarak bu fırsatı verdiklerini söyledi.

“Mutluyuz”

Öte yandan projeyle birlikte dondurma satış noktasında istihdam edilen iki genç kadın Gökçe Yaren ile Çisem Şirin, mutluluklarını paylaştı. Çalışmanın heyecanı içinde olan genç kadınlar, “Kadınları böyle yerlerde daha çok görmeliyiz. Biz böyle bir işte olduğumuz için çok mutluyuz.” ifadelerini kullandı.


0/(0)
16 Haziran 2021 Çarşamba
Yorum (0)


Yorum Yazınİçerik hakkında ki düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.


Kategori'ye Ait Diğer Haberler