‘KADIN: DÜN, BUGÜN, YARIN’ GÜNCEL SANAT SERGİSİ

Kategori : Kültür Sanat
Oluşturma Tarihi : 21 Mart 2022 Pazartesi

Trump Art Gallery, dokuz sanatçının eserleri yoluyla kadınlığa dair yaklaşımlarını yansıttığı ‘Kadın: Dün, Bugün, Yarın’ adlı güncel sanat sergisine ev sahipliği yapıyor. Sergi, 8- 31 Mart tarihleri arasında sanatseverlerle buluşacak.

Trump Alışveriş Merkezi’nde yer alan Trump Art Gallery, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü onurlandırmak üzere dokuzsanatçının buluştuğu ‘Kadın: Dün, Bugün, Yarın’adlı güncel sanat sergisi için kapılarını açıyor.

‘KADIN: DÜN, BUGÜN, YARIN’ GÜNCEL SANAT SERGİSİ

Serginin ana teması dünü, bugünü ve yarını var eden, aynı zamanda doğanın aynası gibi olan kadındır. Besleyen, barındıran ve yaşam veren; insan neslinin sürekliliğini, doğurduğu bebeğini göğüslerindeki sütle besleyip hayata katarak sağlayan kadının insanlık tarihinde tanrıçalık sıfatını haklı şekilde kazandığını anlatır. Manevi bir güç olan tanrıçalıktan, ataerkil düzende sosyal bir varlık olmaya uzanan meşakkatli yolda yılmadan yürüyen kadının, tüm gücüyle geri dönmekte olduğunu ve kadının değerini bilen, yetilerini, sezgilerini kullanmasına müsaade eden toplumların çok daha kısa sürede refah düzeyine geldiğini bilince çıkarır. Bu bilinçle günümüzde kadın haklarını savunmak sadece kadınların değil, kadın ve erkeğin ortak paydası haline geldiğini, merhamet, fedakarlık, sabır, zarafet, güzellik, yaratıcılık, hayal gücü, duygusallık gibi değerler, sağlam, istikrarlı, güçlü, cesur, koruyucu, analitik olmak gibi sıfatlar ile onda pekişmekte olduğunu vurgular.

Kadınlığa dair yaklaşımların yansıtıldığı ‘Kadın: Dün, Bugün, Yarın’ güncel sanat sergisinde; Burcu Özyonar Çırak, Elif Çelebi, Gökhan Gümülcine, Lütfiye Kösten, Mahmut Can Akagündüz, Nilüfer Topal, Şinasi Göktürkler, Şulegül Bektaşve Ümit Gündoğ olmak üzere dokuz sanatçı eserleriyle yer alıyor.

Küratörlüğünü Kenan Bahadır Derre’nin üstlendiği sergi,31 Mart tarihine kadar Trump Alışveriş Merkezi B3 katında bulunan Trump Art Gallery’de ziyaret edilebilecek.


0/(0)
21 Mart 2022 Pazartesi
Yorum (0)


Yorum Yazınİçerik hakkında ki düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.


Kategori'ye Ait Diğer Haberler