B-FİT’TEN KADIN GİRİŞİMCİYE ÖZEL FRANCHISING

Oluşturma Tarihi : 19 Kasım 2020 Perşembe

“Adım atmaktan çekinmeyin, insan adım attıkça gelişir ve güçlenir.”

Türkiye’nin ilk ve en yaygın, kadınlara özel spor ve yaşam merkezi markası olan B-Fit, her yaş ve gelir grubundan kadına spor yaptırmaya kadın girişimcilerle elele devam ediyor. Aynı zamanda sosyal bir franchising olan B-Fit, kar amacı gütmenin ötesinde kadının hayatın içinde daha çok ortada ve kendisi için olmasını sağlamaya çalışıyor. B-fit, kadınlara sağladığı girişimcilik ve istihdam imkanı sayesinde 200’den fazla kadına kendi işyerini açma ve işletme şansı vermiş oldu. Kadın girişimcilere sağladığı ekonomik özgürlük sayesinde, kadınların hem evde hem toplum içerisinde daha aktif rol oynamasına yardımcı oldu.

B-FİT’TEN KADIN GİRİŞİMCİYE ÖZEL FRANCHISINGB-Fit, 2006 yılında, farklı meslekleri icra eden ve farklı yerlerde yaşayan, Türk kadınının spor yapmamak için bir mazeret olmadığını görmesini sağladıklarına inanan 6 kadın tarafından kuruldu. Yıllar içinde önemli girişimci ağlarına katılan, önemli ve ses getiren girişimciler platformlarından, özel şirketlerden ödüller alan seçkin bir girişim haline geldi.  Geldiğimiz noktada ise kadın girişimciliğini destekleyerek, kadınlara istihdam yaratarak ekonomik hayattaki güçlerini artırmayı hedefliyor. Bu nedenle franchising sistemiyle büyüyen B-Fit markasında francise’ler kadınlardan oluşuyor. 200’den fazla şubede, 500’den fazla kadına istihdam sağlayarak büyümeye ve gelişmeye devam eden B-Fit, tek bir merkezden aylık planlamalar ve eğitimler yapılarak her ay kendini yenileyen ve yeniliğe açık olan bir yapıyla çalışıyor. Franchiseleri de yönetimin içine dahil ederek… Ayrıca franchiselere şirket hissesi satışı yoluyla ana şirkete ortak olma imkanı veriyor.

İçinde yaşadığımız ataerkil toplum koşullarında, kadının günlük yaşamdaki rolünü kendisinin belirlemesi gerektiğine inanan B-Fit’in kurumsal kuralları arasında sadece kadınlara bayilik verilmesi ve erkeklerin en fazla %49 pay ile sadece kağıt üzerinde ortak olabilmeleri başta geliyor. Antrenörler ve üyeler sadece kadınlardan oluşuyor. B-Fit merkezlerinde sadece kadınlar spor yapabiliyorlar. Aynı zamanda, B-Fit bir kadın yaşam merkezi olma özelliğiyle de standart bir spor salonu olmanın ötesine geçiyor. Franchise verme koşulları arasında, salonda bir adet iç kafenin de olması ile kadınların hem merkezle hem de merkeze gelen diğer üyelerle etkileşim sağlaması ve sosyalleşmesi amaçlanıyor.

B-Fit, kadın girişimcilerin yanında olduklarını ve üyelerinin kadınlardan oluştuğu, kadın işletmecilerin ve kadın kurucuları ile büyük bir aile olduklarını vurguluyor. Kısacası “kadını kadına kadınla” anlatarak büyümeye ve gelişmeye devam ediyor. B-Fit ekibi, kendileriyle aynı fikirde olan kadınları da zincirin güçlü halkaları arasına katılmaya bekliyor.

Türkiye’de değil dünyada da ‘sosyal girişimci’ olarak örnek gösterilen b-fit projesinin kurucularından Bedriye Hülya, son olarak BizBizze Kadınlar için Fikir ve Destek Ünitesi projesini geliştirdi. Bu proje ile J.P. Morgan Foundation tarafından ilk defa, sosyal girişim şirketi statüsünde B-Fit desteklendi. Proje B-Fit ağı içinde yer alan kadınların ortak ihtiyacı üzerine şekillendi. Kadınların iş ihtiyaçlarından ilham alan proje; kadınlara onların türlü ihtiyaçlarını karşılamada kaynak ve olanak sağlayan “kadın iş bürosu” modelini deneyimlemek, sosyal girişim iş modeli olarak yaygınlaştırmak hedefiyle yola çıktı.
B-FİT’TEN KADIN GİRİŞİMCİYE ÖZEL FRANCHISING


0/(0)
19 Kasım 2020 Perşembe
Yorum (0)


Yorum Yazınİçerik hakkında ki düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.


Kategori'ye Ait Diğer Haberler