FENERBAHÇE SPOR KULÜBÜ DAHA İYİ BİR TOPLUM VE AYDINLIK YARINLAR İÇİN “HeForShe” DİYOR

Oluşturma Tarihi : 25 Şubat 2021 Perşembe

Fenerbahçe Spor Kulübü, spor kulübü kimliğinin yanı sıra Türkiye’nin en büyük sivil toplum kuruluşu olarak; global anlamda bir ilke atmış, 2018 yılında Tüpraş’ın desteği ile Birleşmiş Milletler Kadın Birimi’nin HeForShe hareketini destekleyip, 2020 yılının Şubat ayında BM Kadının Güçlenmesi Prensipleri (WEPs) imzacısı olarak ülkemizde ve Avrupa’da bir ilke daha imza attı.

HEFORSHE

Türk sporunda her daim ilklere imza atan Fenerbahçe Spor Kulübü olarak 2018 yılında, Birleşmiş Milletler Kadın Birimi’nin ‘Eşitliğe ancak kadınlar ve erkekler omuz omuza verdikleri zaman ulaşabiliriz’ diyerek başlattığı ‘HeforShe Hareketi’ ile uzun soluklu bir iş birliği yaparak sporda toplumsal cinsiyet eşitliğinin gerçekleşmesi yolunda harekete geçti.

Daha iyi bir toplum, daha iyi bir gelecek ve aydınlık yarınlar için ‘Birlikte Eşitiz!’ diyerek başladıkları bu çalışmalarla Fenerbahçe, 2018 yılından bu yana, sporun gücü ile toplumsal cinsiyet eşitliği ve kadınlar – kız çocukları için sayısız adım attı. 

FENERBAHÇE SPOR KULÜBÜ DAHA İYİ BİR TOPLUM VE AYDINLIK YARINLAR İÇİN “HeForShe” DİYORBiz, ait olduğu topluma sosyal fayda sağlamayı kendine hedef edinen kapsayıcı bir spor kulübüyüz”  dedi.

“Fenerbahçe Spor Kulübü olarak global alanda bir ilki koyup, kadınlar ve kız çocuklarının toplumda, sporda ve her alanda eşit haklara sahip olmaları adına dünya genelinde bilinen bir kampanyanın savunuculuğunu yapıyoruz. Toplumda bir fark, bir farkındalık yaratmak bizim için çok önemli. Kadınların ve kız çocuklarının haklarının korunması, toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması ve yaşam hakkına saygılı bireyler yetiştirilmesi konusunda harekete geçen ilk spor kulübü olarak aynı sorumluluk duygusuyla önümüzdeki yıllarda da bu amacımızı ve desteğimizi sürdürmek istiyoruz” şeklinde belirtti.

Kulüp bu farkındalık projesi kapsamında;

FENERBAHÇE SPOR KULÜBÜ DAHA İYİ BİR TOPLUM VE AYDINLIK YARINLAR İÇİN “HeForShe” DİYOR• 2018 yılından beri futbol takımımının forma kolunda HeForShe logosunu taşıyarak sosyal sorumluluk odaklı bu hareket için tavrını ortaya koydu.

• Tüm mecralarında yayınladığı manifesto ile kadınlar ve kız çocuklarının hem sporcu hem de taraftar olarak varlıklarının artırılması ve sporun her alanında eşit haklara sahip olması gerektiğini vurguladı.

• Toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda kulübün mevcut durumunu tespit etmek için analizler yaptı.

• Fiziksel yapı, tesisler ve stratejik dökümanlarını toplumsal cinsiyet eşitliği perspektifiyle gözden geçirip düzenledi.

• Projeyi sürdürülebilir kılmak ve toplumsal cinsiyet eşitliğini kurumsal kültür haline getirmek adına kulüp çatısı altında görev yapan 24 çalışanı aldıkları eğitici eğitiminin ardından sertifika alarak iç eğitmen olarak, kulüp içinde toplumsal cinsiyet eşitliği seminerleri vermeye başladılar. Süreçte Yönetim Kurulu başta olmak üzere Fenerbahçe Spor Kulübü ve bağlı şirketlerinde çalışanlar ve kulübe bağlı farklı branşlardan sporcular, Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Eğitimini tamamlamış durumda.

FENERBAHÇE SPOR KULÜBÜ DAHA İYİ BİR TOPLUM VE AYDINLIK YARINLAR İÇİN “HeForShe” DİYOR• 2019 yılında Dünya Kız Çocukları Günü’nde Fenerbahçe Futbol Okullarında bir ilki hayata geçirerek ve “Kız Çocukları Sahaya” deyip, kız çocukları için futbol eğitimi vermeye başladı.

• Fenerbahçe Spor Kulübü müzesinde spor alanında kadınlara ve kız çocuklarına yeni ufuklar açarak tarihe iz bırakan kadın sporcularımıza yer verip, çalışmaya ‘Tarihimize İz Bırakan Fenerbahçe Kadınları’ adını verdi.

• Ülker Stadyumu Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Spor Kompleksi’nde bir ilki hayata geçirerek kulüpte çalışan anneler ve maça gelen bebekli aileler için ‘Bebek Bakım ve Süt Sağma Odası’nı kullanıma açtı.

• 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kapsamında BM Kadın Biriminin nesillerin ortak hedefi olan eşit bir gelecek inşa etmek adına başlattığı “Nesiller Boyu Eşitlik” temalı kampanyası çerçevesinde mücadeleci ruhu ve yaşama sevgisi günümüzün en çok aranan ve ilham verici konuşmacıları arasında gösterilen Avustralyalı Jennine Shephard’ın konuşmacı olarak yer aldığı, “Nesiller Boyu Eşitlik: Sporda ve Sporla Kadınların ve Kız Çocuklarının Güçlenmesi” etkinliğine ev sahipliği yaptı.

FENERBAHÇE SPOR KULÜBÜ DAHA İYİ BİR TOPLUM VE AYDINLIK YARINLAR İÇİN “HeForShe” DİYORToplumsal cinsiyet eşitliğinin toplumların gelişmesindeki en önemli etken olduğunu kabul eden Fenerbahçe Spor Kulübü, toplumsal cinsiyet eşitliğini yaşamının her alanına yaygınlaştırmak üzere harekete geçti.  Bu bağlamda  HeForShe hareketinin spor alanında, küresel kapsamdaki iş birlikçisi olan kulüp, geçtiğimiz yıl Şubat ayında Kadının Güçlenmesi Prensipleri’nin (WEPs) imzacısı olarak ülkemizde ve Avrupa’da bir ilke daha imza attı.

İşbirliğimizde kadınlar ve kız çocukları için çok kıymetli adımlar attık. Bunlardan en önemlisi de kadınlara yönelik şiddetle mücadele idi.

Geçtiğimiz yıl ilk defa etkin bir şekilde yer aldığımız bu kampanya döneminde, “Kadına karşı şiddet suçtur! Ortak Olma Seyirci Kalma!” içerikleri kamu spotu olarak pek çok ulusal kanalda yer aldı.

Kulüp bu yıl da “Kadına Şiddete Tahammülümüz YOK!” mesajını veriyor. 

Aynı zamanda Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Sn: Ali Koç ve kulüp çalışanlarının yer aldığı “Kadına Şiddete Tahammülümüz YOK!” manifesto videosu Fenerbahçe TV ekranlarında ve tüm sosyal medya hesaplarından paylaşılarak kadına şiddete karşı kulübün duruşunu ortaya koyuyor.

Yapmış olduğu farkındalık çalışmaları ile UN Women Avrupa ve Orta Asya bölgesinin hazırladığı, tüm ülkelerin 2020 yılında 16 Günlük Aktivizm boyunca yaptığı etkinlikler derlemesinde Fenerbahçe’de yerini aldı.

Fenerbahçe Spor Kulübü, kadınların ve kız çocuklarının haklarının korunması, toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması misyonunun farkında olarak, toplumsal cinsiyet eşitliği adına ortaya koydukları çalışmaların üzerine daha da koyarak ilerletmek istiyor.

FENERBAHÇE SPOR KULÜBÜ

Fenerbahçe Spor Kulübü, 1907 yılında Ziya Songülen, Ayetullah Bey, Necip Okaner, Asaf Beşpınar ve Enver Yetiker tarafından kurulmuştur.

114 yıllık gurur dolu şanlı tarihi boyunca 28 defa Türkiye Şampiyonu olarak bu rekoru elinde bulunduran Fenerbahçe; futbolun yanında voleybol, basketbol, atletizm, yelken, masa tenisi, boks, kürek ve yüzme olmak üzere 9 branşta faaliyet gösteren, olimpiyatlara en fazla sporcu gönderen Türkiye’nin en büyük spor kulübü, en kıymetli markalarından biri ve milyonlarca taraftarıyla çok önemli bir sivil toplum kuruluşudur. 


0/(0)
25 Şubat 2021 Perşembe
Yorum (0)


Yorum Yazınİçerik hakkında ki düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.


Kategori'ye Ait Diğer Haberler