TÜPRAŞ, BATMAN ÜNİVERSİTESİ İLE İŞ BİRLİĞİ BAŞLATTI

Oluşturma Tarihi : 20 Nisan 2022 Çarşamba

Tüpraş, Koç Holding’in Birleşmiş Milletler Kadın Birimi Nesiller Boyu Eşitlik Forumu’ndaki küresel liderliği kapsamındaki taahhütlerine katkı sağlamak üzere geliştirdiği “Teknoloji ve İnovasyonda Kadın Gücü Programı’nın üniversite ayağındaki startını Batman’da verdi.

Tüpraş, üniversitelerde girişimcilik kültürünü yaygınlaştırmayı, kız öğrenciler başta olmak üzere gençlerin teknoloji ve inovasyon ekosistemine erişimlerini kolaylaştırmayı amaçladığı “Genç Beyinlerde İnovasyon ve Kadın Gücü Programı”nı Batman Üniversitesi’den başlattı. İlerleyen senelerde de faaliyet gösterdiği iller olan Kocaeli, Kırıkkale, İstanbul ve İzmir’deki üniversitelerle iş birlikleriyle programı yaygınlaştırmayı hedefliyor.

TÜPRAŞ, BATMAN ÜNİVERSİTESİ İLE İŞ BİRLİĞİ BAŞLATTI

Programın yüzde 60’ı kız öğrencilerden oluşuyor
İki etaptan oluşan programın birinci etabında, Tüpraş tarafından tüm öğrencilere yönelik olarak her akademik eğitim-öğretim döneminde, ‘İnovasyonve Girişimciliğin Temelleri Seminerleri’ düzenleniyor. Seminerler aracılığıyla öğrencilerle yaratıcı düşünce, inovasyon ve girişimcilik araçları, Tüpraş’ta girişimcilik, girişimcilik ekosistemine ilişkin son gelişmeler paylaşılıyor. İkinci etabında ise, değerlendirmelere göre seçilecek, 3. ve 4. sınıf lisans öğrencilerinden oluşan 40 kişilik bir gruba yoğunlaştırılmış girişimcilik eğitimleri verilecek. İçeriği Tüpraş tarafından üniversiteye özel hazırlanmış olan girişimcilik programının yüzde 60’ını kız öğrenciler oluşturacak.

Program yenilikçi fikir geliştirme, yeni bir girişime başlama, problemi anlama, çözümü tasarlama, pazar araştırması, iş modeli bileşenleri, girişimcilik araçları ve sunum teknikleri gibi modüllerden oluşuyor. Proje kapsamında öğrencilere, alacakları eğitimlerle problemleri ve ihtiyaçları anlayıp, bu doğrultuda bir ürün geliştirme yetkinliği, ürettikleri çözümü potansiyel kullanıcı üzerinde deneyerek geliştirme yaklaşımı ve probleme çözüm geliştiren girişimci düşünce yapısı kazandırılması hedefleniyor.

Katılımcılara çevrimiçi eğitimlerin yanı sıra, Tüpraş mentörleri atanarak, fikirlerini geliştirmeleri ve uygulamaya dökmeleri için katkı sağlanıyor. Ayrıca öğrencilerin yetkinliklerine katkı sağlayacak kişisel gelişim eğitimleriyle de desteklenmesi planlanıyor. 12 hafta sürecek girişimcilik programı kapsamında, öğrenciler Tüpraş’ın kurum içi girişimcilik programında girişimciliği deneyimlemiş iç mentörlerin desteğiyle, inovatif proje üretmek için 5’er kişilik 8 grup halinde çalışacak. Proje fikirlerinin ticarileştirilmesi aşamasında ise uygun olan projelerin Koç Üniversitesi Girişimcilik Araştırma Merkezi K-Works başta olmak üzere uygun girişimcilik kanallarına yönlendirilmesi planlanıyor.

TÜPRAŞ, BATMAN ÜNİVERSİTESİ İLE İŞ BİRLİĞİ BAŞLATTI

Koç Holding’in Birleşmiş Milletler Kadın Birimi Nesiller Boyu Eşitlik Forumu’ndaki küresel liderliği doğrultusunda, teknoloji ve inovasyon alanında açıkladığı taahhütlerine katkı vermek üzere, Genç Beyinlerde İnovasyon ve Kadın Gücü’  programının ilk adımını yine Tüpraş’ın temellerinin atıldığı Batman’dan başlatmaktan gurur duyduklarını ifade ederek sözlerine başlayan Tüpraş Genel Müdürü İbrahim Yelmenoğlu, Batman Üniversitesi’nin rektörü başta olmak üzere, emeği geçen tüm akademisyenlere teşekkür etti. Burada elde edilecek tecrübelerin Tüpraş’ın  rafinerilerinin bulunduğu diğer illerde de yürütülecek olan çalışmalarda kendilerine yol göstereceğini belirten Yelmenoğlu, programa katılan öğrencilerin, alacakları eğitimlerle iyi birer girişimci adayı olacağına yürekten inandığını dile getirdi.

Gençlerin edindikleri yaratıcı düşünme yöntemlerini ve girişimcilik deneyimini, bakış açılarına ve kariyerlerine yansıtarak, hayatlarına dokunmak istediklerini kaydeden Yelmenoğlu, proje ile hedeflenenin, beş yılda üniversitelerde yürütülecek iş birlikleriyle 10.000 kız öğrenciye ulaşabilmek olduğu söyledi. Kadınların hayatın her alanında daha görünür olduğu, ilham veren güçlü ekosistemler yaratmanın mümkün olduğuna inandıklarını aktaran Yelmenoğlu, geleceğin yetkinlikleriyle donatılmış kız çocuklarının yetişmesinde, inovasyon ve teknolojide kadınların güçlenmesinde rehberlik edecek bir programın parçası olmaktan gurur duyduklarını ifade etti. Bu hedeflerin sadece bir başlangıç olduğuna değinen Yelmenoğlu, süreç içinde çok daha büyük adımları atacaklarını ve hedeflenen sayıları daha da artıracaklarını belirtti.

TÜPRAŞ, BATMAN ÜNİVERSİTESİ İLE İŞ BİRLİĞİ BAŞLATTI

Tüpraş ile proje kapsamında yürütülen iş birliğinden duydukları memnuniyeti dile getiren Batman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İdris Demir, “Bugün burada Tüpraş ile birlikte “Teknoloji ve İnovasyonda Kadın Gücü Programı”nı başlatıyoruz.  Genç Beyinlerde İnovasyon ve Kadın Gücü isimli projemizin amacı kadınların daha görünür olduğu, daha yaratıcı, ilham verici, güçlü ekosistemler yaratmak, inovasyon ve teknoloji alanlarında çalışan kadın sayısını artırmak, farkındalığı güçlendirmek ve kadınların potansiyellerini ortaya çıkaracak iklimi ve imkânları yaratmak. Bu süreçte öğrencilerimize girişimcilik, bilişim teknolojileri, dijitalleşme eğitimleri verilerek seminer ve çalıştaylar düzenlenecek, özellikle kız öğrencilerimizin teknoloji ve inovasyon konularına yönlenmeleri teşvik edilecek” dedi. Bu program ile öğrencilere yeni bir kapı aralanacağından söz eden Demir, kadınların girişimcilik yeteneklerinin artırılmasının ve dijitalleşmenin önem kazandığı günümüzde teknoloji ve yenilik odaklı iş fikirlerinin hayata geçirilebilmesi adına bu projeleri çok önemsediklerini dile getirdi. Batman Üniversitesi olarak öğrencilerine her alanda gelişim imkânı sağlamaya çalıştıklarını belirten Demir, içerisinde insanı barındıran her projenin, kendileri için çok kıymetli ve emek verilmeye değer olduğunu ifade etti.

Bu programın, aynı zamanda öğrencilerin kendi iç dünyasına da bir yolculuk yapmalarını sağlayacağına inandığının altını çizen Demir, “Öğrencilerimizin kişisel gelişimlerine ve özgün fikirlerinin hayata geçmesine imkân verecek bu projeler, inanıyorum ki bizim şehrimizden ülkemize faydalı bir ışık olarak dönecektir. Batman Üniversitesi öğrencilerinin yeni girişimcilik fikirleri ile alanda adından söz ettirecek çalışmalar üreteceklerine yürekten inanıyorum. Emeği geçen Tüpraş ve üniversitemiz proje ekibine çok teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Tüpraş’ın “Teknoloji ve Inovasyonda Kadın Gücü Programı” Topluma Yönelik Taahhütleri:

Tüpraş, “Teknoloji ve İnovasyonda Kadın Gücü Programı” ile kız çocuklarının STEM (Fen, Teknoloji, Mühendislik, Matematik) alanlarında çalışma potansiyellerini ortaya çıkartmayı, kadınların güçlenmesine rehberlik etmeyi, kadınların ve kız çocuklarının teknoloji ve inovasyon ekosistemine erişimlerini kolaylaştırmayı amaçlıyor. Program kapsamında yürütülecek farklı eğitim projeleriyle 5 yılda, 90.000’i ortaokul, 10.000’i üniversite olmak üzere toplam 100.000 kız öğrenciye ulaşmayı taahhüt ediyor

:


0/(0)
20 Nisan 2022 Çarşamba
Yorum (0)


Yorum Yazınİçerik hakkında ki düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.


Kategori'ye Ait Diğer Haberler