EGE İHRACATÇI BİRLİKLERİ WEPs İMZACISI OLDU

Kategori : Haberler
Oluşturma Tarihi : 23 Mart 2022 Çarşamba

Ege İhracatçı Birlikleri UN Women ve UN Global Compact ortak inisiyatifi olan Kadının Güçlendirilmesi Prensipleri (WEPs) imza sürecinin tamamlandığını açıkladı.

EGE İHRACATÇI BİRLİKLERİ WEPs İMZACISI OLDU

Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, sürdürülebilir kalkınmanın sağlanabilmesi için toplumsal ve ekonomik kalkınmada kadınların etkin biçimde yer alması gerektiğini söyleyerek, EİB’nin UN Women ve UN Global Compact ortak inisiyatifi olan Kadının Güçlendirilmesi Prensipleri (WEPs) imza sürecinin tamamlandığını açıkladı.

Dört milyardan fazla insanın, yalnızca genç, kadın veya her ikisi de olduğu için insanca bir iş, iyi bir sağlık hizmeti, iyi bir eğitim gibi temel fırsatlardan yoksun olduğuna dikkat çeken Eskinazi, “Birliğimizce süreçleri iyileştirmek adına imzaladığımız; dünyanın en büyük sürdürülebilirlik inisiyatifi UN Global Compact ilkeleri doğrultusunda; sosyal adalet, sosyal sorumluluk, cinsiyet eşitliği, çevre başlıklarını hem kurum kültürümüzde hem de projelerimizle yaşatıyoruz. UN Women ve UN Global Compact ortak inisiyatifi olan Kadının Güçlendirilmesi Prensipleri (WEPs) imza sürecimiz tamamlandı. Ege İhracatçı Birlikleri olarak Toplumsal Cinsiyet Eşitliğine imzamızı atıyoruz” dedi.

EİB’nin cinsiyet eşitliğinin sağlanmasında öncü bir rol üstlendiği görüşünde olan Eskinazi, Türkiye’nin, kurumların 2022 ve sonrasında, kadınlara dair atması gereken adımların net ve belli olduğunu belirtti.

EGE İHRACATÇI BİRLİKLERİ WEPs İMZACISI OLDU

Kadını ve anneyi, gelecek vizyonuna, eğitime, iş gücüne yakın tutmanın itibarlı bir Türkiye hedefinin ilk koşulu olduğunu vurgulayan Eskinazi, Ege İhracatçı Birlikleri’nde her iki çalışandan birinin kadın olduğu bilgisini verdi. Önceki dönem ile kıyaslandığında bu dönem Yönetim Kurullarındaki kadın temsili oranının yüzde 100 arttığına da değinen Eskinazi, 4 İhracatçı Birliğinde kadın başkan yardımcılarının görev yaptığını dile getirdi. Nisan ayında yönetim kurullarının yenileneceğini ve bu yenilenmede kadın temsilinin artıp EİB bünyesinde kadın başkanların yer alacağına inandığını söyledi.

Gençlerin ve kadınların ihracata yönelmesi, çalışmalar yapması için 2020 yılında Genç İhracatçılar Konseyi’ni kurduklarını anlatan Jak Eskinazi, “Genç İhracatçılar Konseyi’nin yarıya yakını kadın ihracatçılarımıza ait. TİM Kadın Konseyi’nde de en büyük temsil, yani her 3 ihracatçıdan birisi Egeli kadın ihracatçılarımızdan oluşuyor. Global Compact’e ilk imza atan İhracatçı Birlikleri olduğumuz gibi aynı zamanda kadınlara ve gençlere yönelik bir mentörlük programı kurgulayan ilk Birlik de biziz. EİB Export-Up Mentörlük Programımız ile sürdürülebilir ihracat için kadın ve genç girişimcilerimizin yanında olmaya devam ediyoruz” şeklinde konuştu.


5,0/(1)
23 Mart 2022 Çarşamba
Yorum (0)


Yorum Yazınİçerik hakkında ki düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.


Kategori'ye Ait Diğer Haberler