VODAFONE’DAN “BEN VARIM” BELGESELİ

Kategori : İletişim
Oluşturma Tarihi : 04 Şubat 2022 Cuma

Vodafone,  kadınların güçlenmesi vizyonuyla 9 yıldır destek verdiği Beşiktaş Vodafone Kadın Futbol Takımı ile “Ben Varım” belgeselini çekti. Yönetmenliğini Zeynep Dilara’nın, görüntü yönetmenliğini ise Kerem altın’ın üstlendiği 20 dakikalık belgeselde, Beşiktaşlı kadın futbolcuların hikâyelerine yer veriliyor.

Kadın futbolunun en büyük destekçilerinden biri olan Vodafone, 9 yıldır sponsorluğunu üstlendiği Beşiktaş Vodafone Kadın Futbol Takımı ile “Ben Varım” belgeselini çekti. Yönetmenliğini Zeynep Dilara’nın, görüntü yönetmenliğini ise Kerem altın’ın üstlendiği 20 dakikalık belgesel, YouTube’da 4 haftada 3,3 milyon izlenmeye ulaştı. Vodafone tarafından teknolojiden futbola her alanda cinsiyetçi algının kırılması hedefiyle başlatılan “Ben Varım” hareketi kapsamında hayata geçirilen belgeselde, “Eşitlik için Ben Varım” diyen kadınların hikâyesi anlatılıyor. Belgesel, kadın futbolcuların sahadaki varlıklarını sürdürebilmek için verdikleri mücadeleye dikkat çekiyor.

“Tüm alanlarda cinsiyet eşitliğini savunmaya devam ettiğimiz gibi futbolda da kadınların varlığını desteklemek ve artırmak istiyoruz” şeklinde konuşan Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Meltem Bakiler Şahin, belgeseli değerlendirdi.

VODAFONE’DAN “BEN VARIM” BELGESELİ‘Kadınlar futbol oynayamaz’ şeklindeki bilinçsiz önyargının, yıllarca kadınları futboldan uzak tuttuğunu belirten Bakiler Şahin, toplumda yerleşik olan ve spora da yansıyan bu cinsiyetçi yapının değişmesi gerektiğini ifade etti. Toplumun genelinde erkeklere biçilmiş rol tanımlarında kadınların da yerinin olduğuna ve bunun cesaretle ön plana çıkarılması gerektiğine yürekten inandıklarını vurgulayan Bakiler Şahin, bu inançla, futbolda ‘Ben Varım’ diyen Beşiktaşlı kadın sporcuları tam 9 yıldır desteklediklerini ve takıma hem isim hem de göğüs sponsoru olmaktan gurur duyduklarını dile getirdi. Beşiktaş Vodafone Kadın Futbol Takımı ile çekilen belgeselde de kadın futbolcuların hikâyelerine yer verdiklerini söyleyen Bakiler Şahin, bu hikâyelerin, Türkiye’de kadın futbolunun dünü, bugünü ve geleceğini anlamak açısından önemli olduğunun altını çizdi.

Meltem Bakiler Şahin; “Belgeselimizin gördüğü ilgiden mutluyuz.İlk haftalardaki yüksek izlenme oranı bizi mutlu ediyor. Tam olarak yaratmak istediğimiz etki, bu başarı hikâyeleriyle ilham vermekti. Belgeselimizin, bu yolda ilerlemek isteyen kız çocuklarımıza ve genç kızlarımıza ilham olmasını diliyoruz. Ayrıca, toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda farkındalığın artırılmasına katkıda bulunmasını temenni ediyoruz” şeklinde sözlerini tamamladı.

Belgesel 6 ayda tamamlandı

Zeynep Dilara’nın yazıp yönettiği “Ben Varım” belgeseli, 17 Nisan – 5 Mayıs 2021 tarihleri arasında Kadın Ligi sürecini de içine alan 21 günlük kamp döneminde çekildi. Beşiktaşlı kadın futbolcular Başak Gündoğdu, Fatma Şahin ve Esra Erol’un yanı sıra Beşiktaş Kadın Futbol altyapı ve Tüm Branşlardan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Fırat Fidan ile yapılan röportajlardan oluşan belgesel, 6 aylık bir üretim sürecinin ardından tamamlandı. Kadın futbolcuların her birinin sıradan bir gününe eşlik ederken gerçekleşen sohbetlerin kayıtları, belgeselin üretiminde önemli bir belirleyici oldu. Fırat Fidan ise uzman görüşünü temsilen mevcut ve potansiyel zorluklara dair farkındalık kazandırarak filme önemli katkı sağladı.


0/(0)
04 Şubat 2022 Cuma
Yorum (0)


Yorum Yazınİçerik hakkında ki düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.


Kategori'ye Ait Diğer Haberler