Bulgurcu Vakfı’ndan kadın mühendis adaylarına fırsat eşitliği

Oluşturma Tarihi : 26 Nisan 2024 Cuma

Üniversite öğrencisi kadın mühendis adaylarına fırsat eşitliği sağlamayı öngörerek, onlara ışık olmayı hedefleyen Bulgurcu Vakfı, düzenlediği ‘İlham Veren Kadınlar Söyleşisi’nde Artaş Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Evren Dindiren Dönmez’i öğrencilerle buluşturdu. Dönmez, kadın mühendis adaylarının kariyer yolculuklarında başarıya ulaşabilmeleri konusunda tecrübelerini paylaştı.

Mühendislik alanında eğitim gören kadın öğrencilerin geleceklerini inşa ederken onlara destek olmayı hedefleyen Bulgurcu Vakfı’nın son organizasyonu ‘İlham Veren Kadınlar Söyleşisi’ 17 Nisan’da online olarak gerçekleşti. Düzenlediği etkinliklerle kadın mühendis adayı öğrenciler için burs imkanı sağlayan ve onların kariyer yolculuklarına destek olan Bulgurcu Vakfı’nın ‘İlham Veren Kadınlar Söyleşisi’nin konuğu Artaş Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Evren Dindiren Dönmez oldu. Organizasyona; Boğaziçi, İstanbul Teknik, Yeditepe, Beykent, Koç, Gebze Teknik, Gazi ve İstanbul üniversitelerinin bilgisayar, elektrik, metalurji ve malzeme, makine, inşaat, elektrik-elektronik, malzeme bilimi, uçak endüstriyel tasarım mühendisliğinde eğitim gören kadın öğrenciler katıldı.

Evren Dindiren Dönmez

Kadınların eğitime ve iş hayatına katılımını desteklemeyi ön plana alarak faaliyetlerini yürüten Bulgurcu Vakfı’nın Yönetim Kurulu Başkanı Ayşen Bulgurcu, mühendislik gibi teknik alanlarda kadınların temsilinin henüz istenilen düzeye ulaşamadığının altını çizdiği konuşmasında sözlerini şöyle sürdürdü: “Toplumda cinsiyet eşitliği konusunda farkındalık oluşturmak ve toplumsal cinsiyet rollerine meydan okumak çok önemli. Bu nedenle de mühendislik bölümlerindeki kadın öğrencilere burs vererek, toplumdaki cinsiyet algısını değiştirmeye ve kız çocuklarına STEM alanlarına ilgi duymaları için cesaret vereceğimize inanıyoruz. Bu nedenle bursiyerlerimiz için hayata geçirdiğimiz ‘İlham Veren Kadınlar Söyleşisi’ gibi etkinliklerin, onların gelişimine, kariyerlerine ve olmak istedikleri yere gelebilmeleri için çok değerli olduğunu düşünüyorum.”

Ayşen Bulgurcu

Vizyon, analiz etme ve denge ile başarı yakalanabilir

‘İlham Veren Kadınlar Söyleşisi’nin konuk konuşmacısı Artaş Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Evren Dindiren Dönmez de mühendis adayı kadın öğrencilere yetkinliklerini artırmaları için iş hayatında kendilerini mükemmelleştirmeye odaklanmaları gerektiğinin altını çizdi. Dönmez, “Ben kendime hayat felsefesi olarak bunu benimsedim. Sektörde erkekler bir yapıyorsa, biz kadınların beş yapması gerekiyor. Ne yazık ki, bu bir gerçek... O yüzden de kendimi sürekli mesleğimde iyi, yaptığım işte ise önde gelen isimlerden olacak şekilde konumlandırdım. Bunu da üç temel önemli parçaya böldüm: Vizyon, analiz etme ve denge…

Yol haritanızı çizerken önce kendinize bir vizyon belirleyin. Ardından güçlü olduğunuz yönleri, zayıflıklarınızı, önünüze çıkan fırsatları ve tehlikeleri analiz edin. Tüm bunları yaptıktan sonra da dengeyi kurun. Bütün bunları başarıyla gerçekleştirdiğinizde, hedefinize ulaşmanızı hiçbir şey engelleyemez. Ayrıca kariyerinizi iş hayatı veya şirketlerle sınırlı olarak düşünmeyin. Bu nedenle STK’lar içinde yer alarak faaliyetler gerçekleştirmek, size çok büyük faydalar sağlayacak”

Dönmez, başarılı kariyerini anlatırken, aile şirketlerinin annesi tarafından kendisi üç yaşındayken kurulduğunu ifade etti ve çocukluğundan itibaren işin içinde büyüdüğünü hatırlattı. Bu süreç nedeniyle de İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi Çevre Mühendisliği bölümünü seçtiğini anımsatan Dönmez, “Sektörü domine eden firmaların çoğu Fransız... Fransızca biliyor olmanın bir avantaj olacağını düşündüm ve bu nedenle de Fransızca eğitimi aldım. Eğitim hayatımın ardından uzmanlaştığım alanda sektörün önde gelen firmalarında kendimi geliştirmeye gayret ettim. Milano'da başladığım çalışma hayatıma, aile şirketimiz olan Artaş’ta devam ediyorum” dedi.


0/(0)
26 Nisan 2024 Cuma
Yorum (0)


Yorum Yazınİçerik hakkında ki düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.


Kategori'ye Ait Diğer Haberler