AVON “ŞİMDİ SIRA BENDE” SLOGANI İLE KADINLARI GÜZELLİĞİN GÜCÜNE DAVET EDİYOR

Kategori : Kimya
Oluşturma Tarihi : 25 Aralık 2020 Cuma

Kuruluşundan bu yana kadınlar için çalışan Avon, güzelliğin gücünü, kadınların kendi şartlarına göre para kazanmalarına yönelik imkan yaratmak için kullanırken, bir yandan da kadına şiddet ve meme kanseri konularında farkındalık yaratıyor.

Avon, 135’inci yılında yenilenerek, büyük bir dönüşüm içine girdi. Kadınların daha iyi yaşam sürdürmesi adına verdiği mücadelede yeni bir sayfa açıyor. Kadınların “Şimdi Sıra Bende” diyerek gücünü göstermelerini, seslerini özgürce duyurmalarını istiyor. Şimdiye kadar görmezden gelinen, evde, işyerinde ve sosyal yaşamda maruz kaldıkları adaletsizliğe ve şiddete dur diyen kadınların arkasında olduğunu onlara hissettirmek için çıktığı bu yolda, hayallerine inanan, geleceğe heyecanla bakan gençlerin hikayelerini anlatmak adına bir platform oluşturmayı amaç edindi.

AVON “ŞİMDİ SIRA BENDE” SLOGANI İLE KADINLARI GÜZELLİĞİN GÜCÜNE DAVET EDİYORHande Orhan / Avon Türkiye Kuzey Afrika ve Ortadoğu İletişim Direktörü


Pandemide, Avon ile “Evdesin Ama Yalnız Değilsin”

Sıklıkla, kadın İstihdamı ve fırsat eşitliği, cinsiyete dayalı şiddet ile mücadele eden öncü marka davranışları içinde gördüğümüz güzellik markası Avon, bu özel projeleriyle gündem oluşturmaya devam ediyor. Son olarak, özellikle pandemi döneminde artan aile içi şiddete dur demek amacıyla “Evdesin Ama Yalnız Değilsin” kampanyasını başlattı.

Avon, bu kampanya ile kadına yönelik şiddete yönelik farkındalığı artırmak, sosyal izolasyondaki kadınların yalnız olmadıklarını göstermek, kadına karşı şiddet için çalışan kurumların hizmetlerine devam etmeleri için destek olmayı amaçladı. Tüm dünyada kadına şiddetle mücadelede doğrudan etki yaratan sivil toplum kuruluşlarına toplam 1 milyon USD yardımda bulundu. Kampanya kapsamında başlatılan acil yardım programı, koronavirüs karantinaları sebebiyle artan aile içi şiddet vakalarından etkilenen kadın ve çocuklara destek olmak amacıyla kullanıldı. Fon, aralarında Brezilya, Meksika, Hindistan, Filipinler, Almanya, Türkiye ve İngiltere’nin de olduğu 37 ülke arasında paylaşılarak, aile içi şiddete maruz kalan 250.000’den fazla kadın ve çocuğa çok önemli destek sağladı.

Bu bağış kampanyası kapsamda Türkiye’de de KAMER Kadın Merkezi Eğitim Üretim Danışma ve Dayanışma Vakfı ve Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu’na (TKDF) toplam 100 bin USD bağış gerçekleştirdi. Aynı zamanda Türkiye’de Valiler, Belediye Başkanları ve Meclis üyelerinin de aralarında olduğu tüm devlet yetkililerine işbirliği yapmak üzere harekete geçti. İşbirliği kapsamında; sığınma evleri ve yardım hatları gibi aile içi şiddet riski altındaki kadın ve çocukları destekleyen hizmetlere finansman sağlamak, halkı bilinçlendirme kampanyaları gerçekleştirmek ve Alo 183 Sosyal Destek Hattı’na ulaşım desteği istedi.

Cinsiyete Dayalı Şiddetle Mücadele”de Önemli Adım

AVON “ŞİMDİ SIRA BENDE” SLOGANI İLE KADINLARI GÜZELLİĞİN GÜCÜNE DAVET EDİYORAvon, cinsiyete dayalı şiddetten etkilenen çalışanları da destekliyor. Bu amaçla hayata geçirdiği “Cinsiyete Dayalı Şiddetle Mücadele Protokolü” ile çalışanları cinsiyete dayalı şiddete karşı duyarlı hale getirmeyi, farkındalık yaratmayı, sessizlik duvarını yıkmayı ve şiddete maruz kalan bireyleri desteklemeyi taahhüt ediyor.

Bu alanda 15 yılı aşkın süredir çalışmalarına devam eden Avon, çalışanlarına hukuki danışmanlıktan psikolojik desteğe ve danışmanlığa kadar çeşitli alanlarda destek sağlayacak. Bu protokol için dünya genelinde STK ortaklarıyla ve küresel ağıyla yakın bir şekilde çalışacak. Cinsiyete dayalı şiddete maruz kalan herhangi bir çalışan, yardım ve destek aramalarına yardımcı olmak için izin alma hakkına da sahip olacak. Cinsiyete Dayalı Şiddetle Mücadele Protokolü ile benzer girişimleri uygulamak ve çalışanlarını cinsiyete dayalı şiddete karşı korumak isteyen diğer kuruluşlar için bir şablon olarak açık kaynak olacak ve çevrimiçi olarak erişilebilir olacak.

Bir kadının doğru ürünler, doğru gelir fırsatları ve güçlü bir sosyal ağ ile desteklendiği zaman dünyayı değiştirebileceğine inandıklarını dile getiren Avon Türkiye Kuzey Afrika ve Ortadoğu İletişim Direktörü Hande Orhan, “Kadın istihdamına, kadınların iş yaşamında adil ve eşit fırsatlardan yararlanmasına destek veren şirketimizde, şu an toplan 330 çalışanımız bulunuyor ve bu rakamın 265’i kadın çalışandan oluşuyor. 2016’da Türkiye Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER) önderliğinde gerçekleştirilen Fırsat Eşitliği Sertifikası (FEM)’nı alarak önemli bir gelişmeye imza attık. 2017’de Avon, kadınların iş yaşamında adil ve eşit fırsatlardan yararlanmasına destek veren IK uygulamalarıyla Sürdürülebilirlik Akademisi tarafından Intertek işbirliği ile verilen “İş’te Eşit Kadın” sertifikasını almaya hak kazanan ilk şirket oldu. Avon olarak önümüzdeki dönemlerde de kadınları güçlendirme misyonumuz doğrultusunda çalışmaya devam edecek ve tüm kademelerde kadın çalışanlarımızla çalışmayı sürdüreceğiz.” diyerek Avon’un kadın gücüne ve Avon olarak kadına verdikleri güce dikkat çekti.

AVON Hakkında:

Avon, dünyada 135, Türkiye’de 27 yıldır faaliyetini yürüten bir güzellik markasıdır ve doğrudan satış şirketidir. Toplumsal faydaya odaklanmayı öncelik olarak benimseyen ve bu doğrultuda, her yıl 100 milyon kadının hayatına dokunmayı hedefleyen Avon, dünyanın en iyisi olmayı değil, dünya için çalışan en iyi güzellik grubu olma vizyonu ile çalışıyor. 2020 yılı başında Brezilya merkezli Natura&Co’nun Avon hisselerini satın alma işlemi tamamlandı. Marka bu birleşme ile dünyanın dördüncü en büyük güzellik grubu haline geldi. Bu yeni yapılanma sayesinde, Avon, Natura, The Body Shop ve Aesop markaları ile 6,3 milyon danışman ve temsilci, 3 binden fazla mağaza ve geliştirilmiş dijital kanallara sahip bir gruba dönüşen Natura&Co, dünya çapında 200 milyondan fazla tüketiciye her zaman, her yerde ve çoklu kanal yapısı üzerinden ulaşmayı hedefliyor.

Böylesine büyük bir ağa sahip bir şirket olarak, tüm bunların yanı sıra dünya için en iyisi olma vizyonu doğrultusunda sürdürülebilir yaşam sunmayı da en önemli amaç olarak benimsiyor. Avon doğaya duyduğu saygıyla karbon emisyon oranlarını düşürüyor, geri dönüşümü artırıyor ve hiçbir şekilde hayvanlar üzerinde deney yapmıyor. Enerji ihtiyacının yüzde 50’sini sürdürülebilir kaynaklardan karşılıyor. 2025’te karbon salınım miktarı ve su kullanım oranlarının yüzde 5 daha azaltmayı, sıfır atık ve geri dönüşümde yüzde 95’e ulaşmayı planlıyor.


0/(0)
25 Aralık 2020 Cuma
Yorum (0)


Yorum Yazınİçerik hakkında ki düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.


Kategori'ye Ait Diğer Haberler