L'ORÉAL TÜRKİYE “BİLİM KADINLARINI” ÖDÜLLENDİRDİ

Kategori : Kimya
Oluşturma Tarihi : 26 Ekim 2021 Salı

L’oréal Türkiye ve UNESCO iş birliğiyle gerçekleştirilen “Bilim Kadınları İçin” ödülleri 19. yılında da sahiplerini buldu. Gelecek için kapsamlı ve yenilikçi projelerle yoluna devam eden, ilham verici çalışmalarıyla bilime yön veren genç ve yetenekli Türk bilim kadınlarının her biri, bilimsel araştırmalarında kullanmak üzere 120.000 TL ödül kazandı.

Uzun yıllardır dünyanın bilim insanlarına ve bilimsel araştırmalara her zaman ihtiyacı olduğu bilinciyle hareket eden ve DNA’sında bilim olan L’Oréal Grup; bilimde cinsiyet eşitliğinin sağlanması, bilim alanında çalışan kadınların güçlendirilmesi, rol modeller yaratılması ve “Dünyanın bilime, bilimin kadınlara ihtiyacı var” mesajının tüm dünyaya ulaştırılması hedefiyle global olarak UNESCO iş birliğiyle “Bilim Kadınları İçin” programını yürütüyor.

L’ORÉAL TÜRKİYE “BİLİM KADINLARINI” ÖDÜLLENDİRDİTÜRKİYE’DE BİLİM KADINLARI HIZLA YÜKSELİYOR

L’Oréal Türkiye ve UNESCO Türkiye Milli Komisyonu iş birliği ile Türkiye’de 19. kez hayata geçirilen “Bilim Kadınları İçin” programının Türkiye ayağında, 2021 yılı kazananları belli oldu. Programda bu yıl ödüle layık görülen 4 Türk bilim kadınının her biri, bilimsel araştırmalarında kullanmak ve araştırmalarını geliştirebilmek amacıyla 120.000 TL ödül ile desteklendi.

Programa katılan Sürdürülebilirlik, Tekno-Güzellik, Sosyal Sorumluluk ve Ar-Ge gibi konularda yenilikçi ve etkili projelere imza atan Türk bilim kadınları; L’Oréal Türkiye Genel Müdürü Sinem Sandıkçı Gökçen, UNESCO Türkiye Başkanı Prof. Dr. Öcal Oğuz, yazar ve oyuncu Gülse Birsel’in katıldığı lansmanda projelerini tanıttı.

L’Oréal Türkiye’den 120.000 TL ödül kazanan bilim kadınları; akademik özgeçmişleri, projelerinin bilime yaptığı katkı, uygulanabilirliği, sürdürülebilirliği ve bilimsel yeniliği gibi kriterler göz önüne alınarak, bağımsız UNESCO jürisi tarafından seçildi. İnsanlık için önemli projeler üzerinde çalışan, her biri üniversitelerdeki araştırmalarını sürdüren 40 yaş altındaki 4 genç bilim kadını; çevre, tıp, biyoloji, epigenetik gibi pek çok alanda umut veren çalışmalar gerçekleştiriyor.

Kadınların bilime yön verdiğini, geleceğimize ışık tuttuğunu, genç ve yetenekli Türk bilim kadınlarının artık pek çok alanda öne çıktığını görmekten çok mutlu olduğunu gururla ifade eden yazar ve oyuncu Gülse Birsel, etkinliğe onur konuğu olarak katıldı.

L’ORÉAL TÜRKİYE “BİLİM KADINLARINI” ÖDÜLLENDİRDİ“Türk Bilim Kadınları’nın bilimin geleceğine yön verdiğini öğrenmek heyecan verici”

Lansmanda konuşma yapan ve bu önemli programın elçisi olmak ve bütün bu projeleri ilk ağızdan dinlemenin kendisi içi paha biçilemez olduğunu belirten oyuncu ve yazar Gülse Birsel, Bilim Kadınları İçin’ programının, oyuna kadın olduğu için bir adım geriden başlatılan bilim kadınları için 19 yıldır müthiş bir destek olduğunu ifade etti. Programa katılan bilim kadınlarının her birinden ve tüm bu bilimsel araştırmalardan çok etkilendiğini de söyleyen Birsel, bu değerli isimlerin bilimde geldikleri noktayı, kendilerini nasıl geliştirdiklerini ve dünyayı daha iyi bir yer haline getirmek için nasıl çalıştıklarını bizzat kendilerinden dinleyebilme fırsatı yakaladığı için de kendini çok şanslı hissettiğini vurguladı. Birsel; “Hepsinin hayranıyım. Hepsi benim gözümde birer yıldız. Ayrıca Türk bilim kadınlarının bu programda ön plana çıkmayı başardığını, L’Oréal Türkiye ve UNESCO desteğiyle bilimin geleceğine yön verdiğini öğrenmekde çok heyecan verici. L’Oréal Türkiye, bilim kadınları, hepimiz el ele; düşmeyen, dik duran kadınlara herkesi teker teker alıştıracağız!”dedi.

“Bilim Kadınları İçin” programı, kız çocuklarına ileride birer bilim kadını olmaları için ilham veriyor

L’ORÉAL TÜRKİYE “BİLİM KADINLARINI” ÖDÜLLENDİRDİBilime olduğu kadar bilimsel alanlarda cinsiyet eşitliğine de son derece ihtiyaç duyulan bir dönemde olduğumuzun altını çizen L’Oréal Türkiye Genel Müdürü Sinem Sandıkçı Gökçen, L’Oréal Grup’un, 23 yıl önce bir adım atıp “Bilim Kadınları İçin” programını küresel çapta başlattığını dile getirdi. L’Oréal’in bu program sayesinde 1998’den beri bilim kadınlarını güçlendirip bilimde üstün başarıyı ödüllendirdiğini, yetenekli bilim kadınlarının hak ettikleri bilinirliğini elde etmelerine katkı sağlayıp kız çocuklarına ileride birer bilim kadını olmaları için ilham verdiğini de sözlerine ekleyen Sandıkçı Gökçen, “Türkiye’de 19. yılını geride bırakan ulusal programımızda 118 bilim insanının umut vadeden projelerini desteklemek bizim için çok kıymetliydi. L’Oréal Türkiye olarak dünyada programı en fazla destekleyen 5. ülke konumundayız. 4 yıl art arda olmak üzere, toplam 5 Türk bilim kadınımız, programın global ayağında “Uluslararası Yükselen Yetenek” seçilerek uluslararası platformda Türkiye’nin adını duyurdu. Her biriyle gurur duyuyoruz. Bu yıl ödül almaya hak kazanan genç bilim kadınlarımıza; hayatlarını özverili bir şekilde insanlığa adadıkları ve bizlere geleceğe dair umut verdikleri için teşekkür ediyorum. Yaptıklarıyla birçok genç kız için rol model olacaklarına, genç kızlarımıza bilimi, uzmanlık alanı olarak seçmeleri için ilham vereceklerine inanıyorum. Bizimle aynı tutkuyu paylaşan UNESCO’ya da yıllardır süren iş birlikleri için teşekkür ediyoruz.” dedi.

GENÇ BİLİM KADINLARI, PROJELERİYLE BİLİMİN GELECEĞİNE YÖN VERİYOR

Dr. Eda Aydoğan Güngör; enerji, havacılık ve uzay sistemlerinde karbon salınımını azaltmayı amaçlıyor

Dünya nüfusunun ve endüstrileşmenin artmasıyla birlikte karbon salınımı artıyor ve bu da küresel ısınmaya neden oluyor. Birçok ülke karbon ayak izini azaltmak amacıyla yenilenebilir enerji alanında araştırmalar yaparak karbon salınımı 1980’ler seviyesine düşürmek için eylem planları oluşturuyor. Bir bilim insanı olarak bu alanda katkı sağlayabilmeyi hedefleyen Orta Doğu Teknik Üniversitesi Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü Doktor Öğretim Üyesi Eda Aydoğan Güngör, iki yıldır üzerinde çalıştığı “Ekstrem Ortamlar İçin Yenilikçi Malzemelerin Geliştirilmesi ve Eklemeli İmalat Teknikleriyle Üretilmesi” projesiyle ödüle layık görüldü.

Dr. Gülcihan Gülseren; insan patojenik virüslerine karşı etkin bir tedavi yöntemi geliştirmek için çalışıyor

Günümüzün en büyük problemlerinden biri olan insan patojenik virüslerine karşı etkin bir tedavi yöntemi geliştirmeyi amaçlayan Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü Doktor Öğretim Üyesi Gülcihan Gülseren, “Nanofiberler ile Antiviral Terapi: Peptit Nanofiber Tabanlı Spike İnhibitörleri Kullanılarak SARS-CoV-2 Tedavi Modeli Geliştirilmesi” projesiyle “Bilim Kadınları İçin” bursu almaya hak kazandı. Projesinin temel hedefinini, farklı solunum sistemi patojenlerine karşı uyarlanabilir biyomalzemeler geliştirmek olarak açıklayan Dr. Gülcihan Gülseren, projede özellikle akciğer patojenlerine göre uyarlanan farklı sistemler geliştirerek viral hastalıklarla mücadele ediyor. Böylelikle ileride karşılaşılabilecek olası viral hastalıklar için çözüm olabilecek ya da aşı geliştirme süreçleri devam ederken destek olarak kullanılabilecek hızlı çözümler ortaya koymak için bir adım atmış oluyor.

L’ORÉAL TÜRKİYE “BİLİM KADINLARINI” ÖDÜLLENDİRDİDr. Nihal Terzi Çizmecioğlu; nörogelişimsel hastalıklar için yeni tedavi yolları geliştirmeyi hedefliyor

Embriyonik kök hücreler vücuttaki her bir hücreyi oluşturabilme potansiyeline sahip özel hücrelerdir. Farklılaşma sürecinin doğru ve zamanlı kontrolü çok önemlidir. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Biyolojik Bilimler Bölümü Doktor Öğretim Üyesi Nihal Terzi Çizmecioğlu’na “Bilim Kadınları İçin” bursu kazandıran“Embriyonik Kök Hücre Farklılaşmasının Epigenetik Kontrolü” adlı projesiyle bu farklılaşma sürecinin kontrolünü sağlayan epigenetik mekanizmaları yeni genom düzenleme metodu olan CRISPR sistemi ile çalışıyor. Embriyonik kök hücrelerin nöral tabakaya farklılaşma sürecini kapsamlı bir şekilde araştırmayı amaçlayan bu proje ile Dr. Nihal Terzi Çizmecioğlu, nörogelişimsel hastalıkların oluşumunu ve muhtemel tedavi yollarını anlamayı ve kişiye özgü rejeneratif tıp tedavilerinde hücre farklılaşma sürecinin daha iyi hale getirilmesini sağlamayı hedefliyor.

Doç. Dr. Saniye Söylemez; alzheimer teşhisinde mevcut yöntemlere alternatif yeni nanoenzim temelli sensörleri araştırıyor

Alzheimer; hafıza, düşünme ve davranışlarda sorunlar yaşanmasına ve zamanla beyin hücrelerinin ölmesine bağlı olarak kişinin bilişsel fonksiyonlarının azalmasına neden olan nörolojik bir hastalıktır. Merkezi sinir sisteminde önemli bir iletici olan asetilkolin seviyesinin azalması, Alzheimer hastalığı ile ilişkilendirilmektedir. Bu nedenle asetilkolinin hızlı, ekonomik ve doğru bir şekilde tayin edilmesi oldukça önemlidir. Ordu Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü’nden Doç. Dr. Saniye Söylemez, ödüle layık görülen “Fulleren Temelli Nanoenzim: Alzheimer Teşhisi İçin Yeni Bir Yaklaşım” projesiyle asetilkolin tayini için enzimleri taklit eden katalitik aktiviteye sahip nanoenzimlerin sensör sistemlerinde kullanım potansiyelini inceliyor. Böylelikle asetilkolinin tayini konusunda doğal enzimlerle karşılaştırıldığında düşük maliyet, zorlu ortamlara dayanıklılık ve yüksek kararlılık gibi birçok avantajı bulunan sistemlerin geliştirilmesini hedefliyor.

Türkiye’de bugüne kadar 118 genç ve yetenekli bilim kadını desteklendi

L’Oréal Grup ve UNESCO, dünyada 23’üncü, Türkiye’de 19’uncu yılını geride bırakan program kapsamında daha fazla bilim kadınının bilimsel mükemmelliğe ulaşmasına ve insanlığın karşılaştığı büyük zorlukların çözümüne eşit şekilde katılmasına yardımcı olmak için birlikte çalışıyor.

“Bilim Kadınları İçin” programı, her yıl 250’den fazla yetenekli genç ve yetenekli bilim kadınını destekliyor. 5 kıtadan seçkin kadın araştırmacılar, program sayesinde aldıkları destekle bilimsel kariyerlerini sürdürüyor ve dünyayı değiştirmeye yardımcı olacak keşifler yapıyor. Global ölçekte şu ana kadar destek alan bilim kadını sayısı 3400’e ulaştı.“Bilim Kadınları İçin” projesi, Türkiye’de de 19 yıldır başarıyla sürüyor. Türkiye’de bugüne kadar 118 genç bilim kadının projelerine kaynak sağlandı. Bilimde cinsiyet eşitliğini sağlama amacıyla çalışmalarını sürdüren L’Oréal Grup, sahip olduğu vizyonu gerçeğe dönüştürmek için istikrarlı bir şekilde ilerliyor. L’Oréal Grup, kız çocuklarının bilimsel çalışmalara teşvik edildiği, kadınların yeterli desteğe sahip olduğu ve bilimsel çalışmaların cinsiyete göre değil, potansiyeline göre değerlendirildiği bir gelecek için çalışıyor.


0/(0)
26 Ekim 2021 Salı
Yorum (0)


Yorum Yazınİçerik hakkında ki düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.


Kategori'ye Ait Diğer Haberler