12 YAŞINDA AVRUPA ŞAMPİYONU OLDU

Kategori : SPOR
Oluşturma Tarihi : 22 Eylül 2021 Çarşamba

Kadına yönelik şiddet olaylarına üzülen annesinin, muay thai sporuna yönlendirdiği 12 yaşındaki Ayşegül Yıldız, 4 yılda Avrupa birinciliği, Türkiye ikinciliği kazandı.

12 YAŞINDA AVRUPA ŞAMPİYONU OLDUAntalya’da ikamet eden Ayşegül’ün, Özgecan Aslan cinayeti sonrasında kadına yönelik şiddet olaylarına farkındalığı arttı. Durumu fark eden ve kızının kendini savunmayı öğrenmesini isteyen annesi Songül Yıldız, Ayşegül’ü, ilgi duyduğu muay thai dövüş sporuna yönlendirdi.

Antalya Spor Salonu’nda antrenör Yasin Urlu yönetiminde 4 yıldır muay thai sporu yapan Yıldız, eğitime başladığı ilk yıl il birinciliği kazandı. Son olarak 18-22 Ağustos tarihleri arasında Ankara’nın Polatlı ilçesinde düzenlenen Sakarya Zaferi Çocuklar Türkiye Muay Thai Şampiyonası‘na katılan Yıldız, Türkiye ikinciliği elde etti. Aralık ayında yapılması planlanan Muay Thai Avrupa Federasyon Kupası’na hazırlıklarına devam eden başarılı sporcu, altın madalyanın sahibi olmayı hedefliyor.

12 YAŞINDA AVRUPA ŞAMPİYONU OLDUKüçük yaşta kazandığı başarılarla ailesine büyük bir gurur yaşatan Ayşegül Yıldız, spora nasıl başladığını ve gelecek hedeflerinin neler olduğunu şu sözlerle ifade etti: “Muay thai sporuna 4 sene önce başladım. Özgecan Aslan öldürüldüğünde annem çok üzülüp, olumsuz etkilendi. Ben de haberlerde izlediğim için sonrasında da duyduğum kadına yönelik şiddet olaylarından olumsuz etkilendim. Dövüş sporlarına hevesim vardı. Ailemin yönlendirmesiyle spora başladım. Kendimi savunmayı öğrendikten sonra kendimi güvende hissettim, dışarı çıkma kaygısını aştım. Üniversite eğitimimi farklı ilde yapmak istiyorum. Spor benim özgüvenimi artırdı ve başarılı bir sporcu olma heyecanını yaşattı.”


0/(0)
22 Eylül 2021 Çarşamba
Yorum (0)


Yorum Yazınİçerik hakkında ki düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.


Kategori'ye Ait Diğer Haberler