GÖLBAŞI BELEDİYESİ'NDEN KADINLARA ÖZEL KÜLTÜR TURU

Kategori : Genel
Oluşturma Tarihi : 06 Eylül 2021 Pazartesi

Gölbaşı Belediye Başkanı Ramazan Şimşek, Ankara’dan Şanlıurfa’ya uzanan ve sadece kadınların katılacağı bir kültür turu düzenledi. 

Gölbaşı’nda, şehir dışına çıkamayan ve farklı coğrafyaları keşfedemeyen kadınlara özel düzenlenen “Şanlıurfa Kültür Turu” 5 Eylül 2021 pazar akşamı yola çıkan kafile ile başladı.

Ankara Gölbaşı topraklarından Mezopotamya’ya uzanacak yolculuk hakkında konuşan Şimşek, Mezopotamya’nın; farklı dillerin, dinlerin ve medeniyetlerin buluştuğu insanlık tarihinin başladığı kadim coğrafya olduğuna ve bu coğrafyaya dokunmak ve Gölbaşılı kadınları tarihin çok önemli bir kesiti ile buluşturmak için ‘Şanlıurfa Kültür Turu’ nu hayata geçirdiklerini belirtti.

Gölbaşılı kadınların bu topraklardaki tarihe tanıklık etmesini mutluluk verici olarak değerlendiren Şimşek sözlerini şöyle sürdürdü: “Bir “açık hava müzesi” niteliğinde olan Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin kadim tarihini, misafirperver halkını, birbirinden lezzetli yöresel tatlarını, muazzam doğasını ve kültürel miraslarını görmek, tarihin yeniden yazıldığı destansı topraklara, Göbeklitepe’ye ve ‘Zamana Dokun’maya gönderdiğimiz kafilemizin bu güzel geziden keyif alacağına inanıyorum.”

GÖLBAŞI BELEDİYESİ’NDEN KADINLARA ÖZEL KÜLTÜR TURUİki yüz kişi katıldı 

5 Eylül pazar akşamı 21.00’da Atatürk Sahil Parkı’ndan hareket eden kafileyi uğurlayan Ramazan Şimşek, Gölbaşı Belediyesi’nin düzenlediği Şanlıurfa Kültür Turu’nu gelenekselleştirmeyi amaçladıklarının altını çizdi. İlk kafilede toplam 200 kişinin bulunduğunu ifade eden Şimşek, bu projeyi hayata geçirmekteki en büyük amacın, Gölbaşı’nda şehir dışına çıkamayan ve farklı coğrafyaları keşfedemeyen kadınlara Gölbaşı Belediyesi olarak bir imkân sunmak olduğunu vurguladı. Geziye duyulan ilgi ve katılımdan da oldukça memnun olan Şimşek, Gölbaşılı kadınlara bunun için teşekkür etti.

Gezi Programı:

200 kişilik ilk kafilenin 6 Eylül’de Göbeklitepe ile başlayacak olan turu; Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi, Balıklı Göl Hali-ül Rahman Gölü ve Camii, Ayn-ı Zeliha Gölü İbrahim Peygamber Makamı, Rızvaniye Camii, Mevlid-i Halil Camii’ni ziyaretinin ardından Kapalı Çarşı, kilimciler, İsotçular, demirciler, bakırcılar çarşılarının ziyareti ile devam edecek. 7 Eylül’de dünyanın ilk üniversitesinin bulunduğu Harran’a gidecek olan tur, dünyada sadece 3 bölgede bulunan Konik Kubbeli evleriyle koruma altına alınmış olan Harran’da; Ulu Cami Kalıntıları, Höyük, Şehir Surları, Kale, Geleneksel Harran Evleri’ni görüp bu evlerden birinde misafir olacak ve Şanlıurfa’da Eyüp Peygamber’i ziyaret edecek olan kafile gece saat 24.00’te Ankara’ya varmış olacak.

İlk kafilenin 1 gece 2 gün sürecek olan gezisini tamamlamasının ardından, ikinci 200 kişilik kafile de tura başlayacak.  9-10 Eylül 2021 tarihlerinde Şanlıurfa’da olacak olan ikinci kafile 8 Eylül’de de dönüş yoluna çıkacak.


0/(0)
06 Eylül 2021 Pazartesi
Yorum (0)


Yorum Yazınİçerik hakkında ki düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.


Kategori'ye Ait Diğer Haberler