METRO TÜRKİYE’DEN “İŞTE KADIN GÜCÜ” KAMPANYASI

Kategori : Genel
Oluşturma Tarihi : 19 Nisan 2021 Pazartesi

Kurulduğu güden bu yana müşterilerine, paydaşlarına, iş ortaklarına ve çalışanlarına değer katan projeleri hayata geçiren Metro Türkiye, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde toplumsal cinsiyet eşitliğine dair bir farkındalık hareketi gerçekleştirdi.

Kadın istihdamı çalışmalarını kadın kooperatifleri ve kadın üreticilerle yaptığı iş birlikleriyle tüm ekosistemine yayan Metro Türkiye, GAP İdaresi Başkanlığı’na bağlı Çok Amaçlı Toplum Merkezleri (ÇATOM) ile bir iş birliği yaptı. Bu kapsamda Metro Türkiye’nin yaklaşık 4 bin mağaza çalışanı 8 Mart gününde Mardinli kadınlar tarafından özel olarak üretilen #iştekadıngücü yazılı mor renkli maskeleri takarak kadın istihdamının önemini ve kadınların çalışma hayatındaki gücünü göstermek için farkındalık oluşturmayı hedefledi.

METRO TÜRKİYE’DEN “İŞTE KADIN GÜCÜ” KAMPANYASI“Kadınlar Günü’nde de kadın üreticiler ile iş birliği yaparak yerli üretime destek olduk”

Metro Türkiye bünyesinde kadın çalışan sayısını artırmaya önem vermekle kalmayıp aynı zamanda sektörde de kadın istihdamını desteklediklerini vurgulayan Metro Türkiye CEO’su Sinem Türüng, bu amaçla kadın kooperatifleri ve kadın üreticilerle iş birlikleri yaptıklarını söyledi.  Türüng, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü için GAP İdaresi Başkanlığı’na bağlı Çok Amaçlı Toplum Merkezleri (ÇATOM) ile yaptıkları işbirliği kapsamında, Mardinli kadınlar tarafından özel olarak üretilen mor maskeleri, işte kadın gücünde farkındalık yaratmak amacıyla 8 Mart’ta 4 bin mağaza çalışanının taktığını anlattı.

Türüng, “Bu şekilde #İştekadıngücü etiketinin yazdığı maskelerimizle kadın ve erkek tüm çalışma arkadaşlarımız, kadınların iş hayatında var olmalarının ne kadar önemli olduğunu müşterilerimizi ağırlarken de göstermiş oldu. Mağazalarımızdan, raflarımızdaki ürünleri tedarik ettiğimiz üreticilere kadar tüm alandaki kadınların desteklenmesinin, cinsiyet eşitliğini sağlamaya katkıda bulunarak toplumsal refah düzeyini arttıracağını düşünüyorum. Özel sektör ile kamu bunun için el ele verirse, çok daha hızlı ve kalıcı çözümler bulunacağına inanıyorum. Metro Türkiye olarak bu konuda kendi sektörümüzde her türlü desteğe ve iş birliğine hazırız.” dedi.

Metro Türkiye, 30 yıldır Türk mutfak kültürüne sahip çıkmak ve gelecek nesillere aktarılmasını sağlamak amacıyla sürdürdüğü farkındalık çalışmalarında sosyal etki oluşturmaya da özen gösteriyor. Markanın çalışmaları arasında kadın istihdamı da önemli bir yer tutuyor. Kadınların iş dünyasına katılımını önemseyen ve toplumsal refahın, kadınların yerel ekonomiye dâhil olmadan mümkün olmayacağından yola çıkan Metro Türkiye, kadın istihdamını üç temel eksende ele alıyor: Kendi bünyesinde hayata geçirdiği uygulamalar, birlikte çalıştığı tedarikçileri ile yaptığı çalışmalar ve yeme-içme sektöründeki kadın şeflerin yetiştirilmesi ve yaygınlaşması.

2020 yılsonu verilerine göre kadın çalışan oranı yüzde 32, merkez ofisteki kadın çalışan oranı yüzde 42, yönetim kurulundaki kadın yöneticilerinin oranı yüzde 50 olan Metro Türkiye, aynı zamanda ekosisteminde de kadın istihdamını destekliyor.


0/(0)
19 Nisan 2021 Pazartesi
Yorum (0)


Yorum Yazınİçerik hakkında ki düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.


Kategori'ye Ait Diğer Haberler