DÜNYADA KADIN GİRİŞİMCİ SAYISI İKİ KATINA ÇIKTI

Kategori : Genel
Oluşturma Tarihi : 09 Temmuz 2021 Cuma

Dünya genelinde kadınlar, girişim ekosisteminin yüzde 34’ünü oluştururken Türkiye’de bu oran yüzde 13’te kalıyor. Türkiye’de kadın girişimciler yazılım, biyoteknoloji ve gıda sektörlerine yoğunlaşıyor.

DÜNYADA KADIN GİRİŞİMCİ SAYISI İKİ KATINA ÇIKTIEğitim, sağlık, ekonomiye katılım ve siyasi yaşamda temsil alanlarının incelendiği, 156 ülkenin kadın ve erkek nüfusu arasındaki cinsiyet eşitsizliğini mercek altına alan Küresel Cinsiyet Eşitsizliği Endeksi, Dünya Ekonomik Forumu tarafından düzenleniyor. Bu endekse göre cinsiyet eşitsizliğinin en az olduğu ülke İzlanda. Finlandiya’nın ikinci, Norveç’in üçüncü sırada yer aldığı endekse göre Türkiye 133. sırada… Son sıradaysa Afganistan yer alıyor.

Türkiye; kadınların ekonomiye katılımı ve fırsat eşitliği kategorisinde 140., işgücüne katılımda 137., aynı işe eşit ücrette 95.sırada yer aldı. Etkisi devam eden salgın, kadınlar ve erkekler arasındaki uçurumun daha da artmasına neden oldu.2020’de dünya genelinde kadınlar, girişim ekosisteminin yüzde 34’ünü oluştururken Türkiye’de bu oran yüzde 13.

Kadın girişimciler yazılım, biyoteknoloji ve gıdaya yoğunlaştı

DÜNYADA KADIN GİRİŞİMCİ SAYISI İKİ KATINA ÇIKTIKadın girişimcilerin yazılım, biyoteknoloji ve gıda sektörlerine yoğunlaştığının altını çizen IFASTURK Eğitim, Ar-Ge ve Destek Kurucusu Mesut Şenel, “2007’de 75 bin olan kadın girişimci sayısı günümüzde 140 bine yaklaşmış durumda. Kadınların girişim ekosistemindeki rollerinin artması için mali danışmanlık, Ar-Ge destek danışmanlığı, Ticaret Bakanlığı destekleri, Ar-Ge ve tasarım merkezi kurulum ve yönetim danışmanlığıyla birlikte eğitim ve bilirkişilik hizmetleri sağlıyoruz.” açıklamasında bulundu.


0/(0)
09 Temmuz 2021 Cuma
Yorum (0)


Yorum Yazınİçerik hakkında ki düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.


Kategori'ye Ait Diğer Haberler