İNCİ HOLDİNG’DEN TOPLUMSAL CİNSİYET EŞİTSİZLİĞİNE VE AİLE İÇİ ŞİDDETE KARŞI ÇALIŞMALARA TAM DESTEK

Kategori : Holding
Oluşturma Tarihi : 03 Ocak 2021 Pazar

Türkiye ekonomisinin lokomotifi olan otomotiv sektörünün önemli tedarikçileri arasında yer almanın yanı sıra ihracat gücüyle de uluslararası pazarlarda rekabet eden İnci Holding ezberleri bozan istihdam yapısı ve aile içi şiddete karşı yaptığı çalışmalarıyla sektöründe farkındalık yaratıyor.

İnci Holding “İş Dünyası Aile İçi Şiddete Karşı” (BADV) projesine verdiği desteğin yanı sıra 2016 yılında WEPs imzacılarından biri olarak erkek egemen bir sektörde faaliyet göstermesine rağmen kadına ve kadın gücüne verilen önemi bir kere daha gösterdi

İNCİ HOLDİNG’DEN TOPLUMSAL CİNSİYET EŞİTSİZLİĞİNE VE AİLE İÇİ ŞİDDETE KARŞI ÇALIŞMALARA TAM DESTEK‘‘İş Dünyası Aile İçi Şiddete Karşı (BADV)’’ Projesinde İnci Holding Pilot Şirketler Arasında

Toplumsal cinsiyet eşitliği bilincinin artırılması amacıyla Sabancı Üniversitesi tarafından sürdürülen ‘‘İş Dünyası Aile İçi Şiddete Karşı (BADV)’’ projesine de destek veren İnci Holding, projenin içinde yer alan pilot şirketlerden biri olarak aile içi şiddete karşı eğitim programları geliştirerek, çalışanlarını bilgilendiriyor. ‘‘İnci Holding Aile İçi Şiddete Karşı” politikası toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması amacıyla başta kadınolmak üzere aile içi şiddetin karşısında duran bir iş kültürünün gelişmesini amaçlıyor. Holding, bilinçlendirme çalışmalarının yanı sıra aile içi şiddete uğrayan çalışanlarına psikolojik ve hukuki danışmanlık desteği de sağlıyor.

Kadının Güçlenmesi İçin Atılan İmza İle Dünyada, Sektöründe İmza Atan 23 Şirketten Biri

Kadınların güçlenmesini hedefleyen özel sektörün küresel en önemli girişimlerinden biri Kadının Güçlenmesi Prensipleri’ni (Women’s Empowerment Principles – WEPs) 2016 yılında imzalayan İnci Holding, bu imza ile dünyada, otomotiv ve otomotiv tedarik sanayi sektöründe imza atan 23 şirketten biri oldu. Bu anlaşmaya bağlı olarak holdingin taahhütleri arasında cinsiyet eşitliğinde kurumsal lider olmak, kadın – erkek tüm çalışanların insan haklarına saygılı olmak, kadının güçlenmesine yönelik girişim, tedarik zinciri ve pazarlama faaliyetleri uygulamak gibi prensipler yer alıyor.

İNCİ HOLDİNG’DEN TOPLUMSAL CİNSİYET EŞİTSİZLİĞİNE VE AİLE İÇİ ŞİDDETE KARŞI ÇALIŞMALARA TAM DESTEK69 yıldır kat ettiği yolun her bir kilometresinde kadınların adının bulunduğunu ve yönetim kurulunun 17 yıldır kadın yönetim kurulu başkanları tarafından yönetildiğini söyleyen, İnci Holding Yönetim Kurulu Başkanı Neşe Gök, İnci Holding olarak sektörün öncüsü kuruluşlarından biri olmaktan duyduğu gururunu da dile getirdi. Gök ayrıca çalışan oranından da bahsetti: “Holdingimizde beyaz yaka çalışanlar arasında kadın yönetici oranımız yüzde 36, yönetim kurulumuzda kadın oranımız ise yüzde 50. Ne mutlu bizlere ki erkek egemen diye anılan otomotiv sektöründe erkek-kadın ayrımı olmadan çalışarak markamızı büyütüyoruz. Biliyoruz ki kadınlar, her sektörün olduğu gibi otomotiv dünyasının geleceği için de elzem bir güç. Kadın istihdamını artırmak hepimiz için bir sorumluluk. Bu sorumluluk hem ülkemizde hem de tüm dünyada sürdürülebilir ekonomik büyüme ve sosyal kalkınmanın sağlanabilmesi için çözüm yolu niteliği taşıyor.”

İNCİ HOLDİNG’DEN TOPLUMSAL CİNSİYET EŞİTSİZLİĞİNE VE AİLE İÇİ ŞİDDETE KARŞI ÇALIŞMALARA TAM DESTEKKadınların ekonomik hayatta güçlendirilmesi gerektiğine inanan İnci Holding, tüm insan kaynakları süreç ve uygulamalarında “fırsat eşitliğine önem vererek, farklılıklara ve etik değerlere saygılı olmak” prensibi ile çalışmaya özen gösteriyor. Otomotiv tedarik sanayi sektörü ağırlıklı çalışıyor olmasına rağmen her yıl kadınçalışan istihdamını artırmaya yönelik pozitif ayrımcılık yapıyor, grup şirketlerinde çeşitli pozisyonlarda kadın çalışanların örneklerini artırmaya çalışıyor. Ülke kalkınmasını sürdürülebilir kılmak için kadınların hayatlarında her alanında aktif olması gerektiğine değinen Neşe Gök son olarak: “Bize göre kadın olmak; ne ayrıcalık ne de ayrımcılık konusu olmalı. İnci Holding olarak tüm kadın çalışanlarımızla birlikte bir başarı hikayesi yazıyoruz.” dedi.

“Eğitime Destek, Geleceğe Hizmet”

İnci Holding, her kademedeki çalışanlarının yaratıcılığına, kişisel ve potansiyel gelişimine destek olmayı hedef edinen bir holding olarak, değişimin başrolündeki gençlere katkı sağlamaktan geri durmuyor. Cevdet İnci Eğitim Vakfı ile 36 yıldır “Eğitime Destek, Geleceğe Hizmet” sloganıyla faaliyetlerini sürdüren İnci Holding, çeşitli eğitim ve gelişim programları ile gençleri destekliyor.

Aynı zamanda giderek derinleşen çevresel ve sosyal alandaki sorunlara da çözümler üretmeye çalışan İnci, holding olarak sürdürülebilirlik standartlarına uygun bir dönüşüm gerçekleştiriyor. Enerji, kağıt tasarrufu başta olmak üzere tüm birimlerinde çevresel performansını artırıyor. Özellikle pandemi sonrası eskiye dönmek yerine daha güzel, yaşanabilir bir dünya için elini taşın altına koymaktan kaçınmıyor.”

İnci Holding Hakkında:

69 yıldır Türkiye’nin önemli holdingleri arasında olan İnci Holding, bugün 10 şirketi, 3 bin çalışanıyla ağırlıklı olarak otomotiv tedarik sanayisinin önemli tedarikçisi ve sektöründe dünya devi şirketlerin güvenilir ortağı konumundadır. Toplam üretiminin yüzde 70’ini dünyanın 100’den fazla ülkesine ihraç ediyor. Otomotiv sektöründe tedarik sanayisinde Maxion İnci Alüminyum, Maxion İnci Jantaş ve İnci GS Yuasa, hizmet sektöründe Yusen İnci Lojistik, ISM Minibar ve İncitaş’la, teknoloji ve girişim dünyasında ise stratejik yatırımcısı olduğu Vinci Girişim Sermayesi ve ABD merkezli teknoloji şirketi Rhombus ile varlık gösteriyor.


0/(0)
03 Ocak 2021 Pazar
Yorum (0)


Yorum Yazınİçerik hakkında ki düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.


Kategori'ye Ait Diğer Haberler