YILDIZ HOLDİNG FIRSAT EŞİTLİĞİ TABLOSUNU AÇIKLADI

Kategori : Holding
Oluşturma Tarihi : 20 Nisan 2022 Çarşamba

Fırsat eşitliği alanında attığı farkındalık adımlarını, geçen yıl kurduğu Kadın Platformu isimli ortak paydada toplayan Yıldız Holding, 2021 Raporu’nu açıkladı. Rapora göre fırsat eşitliği alanında örnek çalışmalara imza atan Yıldız Holding şirketlerinde, kadın çalışan oranı, yeni işe alınan kadın oranı ve terfi oranlarında yüzde 50’ye yakın artış olduğu gözlendi.

Kurduğu ‘Kadın Platformu’ ile tüm şirketlerinde fırsat eşitliği temelinde büyük bir dönüşüm başlatan Yıldız Holding, ‘Kadın Platformu 2021 Raporu’nu hazırladı. Yıldız Holding ve şirketlerinde fırsat eşitliği alanında gerçekleştirilen iyi uygulamalarının ve Kadın Platformu’nun çalışmalarının tüm detaylarıyla anlatıldığı raporda;  Holding’de 2021 yılında kadın çalışan oranı, yeni işe alınan kadın çalışan oranı ve terfi eden kadın çalışan oranı gibi temel parametrelerde dikkat çeken artışlar olduğu görüldü.

YILDIZ HOLDİNG FIRSAT EŞİTLİĞİ TABLOSUNU AÇIKLADI

Şirketlerdeki kadın istihdam artış oranları

Yıldız Holding’de 2019 ve 2020 yıllarında kadın çalışan oranı yüzde 37 iken bu oran 2021 yılında yüzde 39’a çıktı. 2021 yılında en fazla kadın çalışan oranına sahip şirketlere bakıldığında yüzde 67 ile Godiva dikkat çekerken, ŞOK Marketler yüzde 49, Kerevitaş yüzde 44 kadın çalışan oranıyla Holding şirketleri arasında öne çıkıyor. 2021’de rapor kapsamına dahil edilen Yıldız Ventures’da da kadın çalışan oranı yüzde 42’ye ulaşmış durumda. Önceki yıla kıyasla kadın çalışan oranını en çok arttıran şirketise yüzde 45’ten yüzde 49’a yükselen ŞOK Marketler oldu. Raporda dikkati çeken başka bir parametrenin de 2021 yılında Yıldız Holding şirketlerinde yeni işe alınan kadın çalışan oranının yüzde 49 olduğu bilgisi oldu. Godiva’da yeni işe alınanların yüzde 77’sini ve ŞOK Marketler’de yüzde 53’ünü kadınların oluşturduğu gözlendi. Diğer yandan ise Holding şirketleri genelinde 2020 yılında terfi alanların yüzde 34’ü kadınken, 2021 yılında bu oranın yüzde 45’e yükseldiği belirtildi.

“Fırsat eşitliğinde iş dünyası için rol model oluşturuyoruz”

YILDIZ HOLDİNG FIRSAT EŞİTLİĞİ TABLOSUNU AÇIKLADI

Konuya ilişkin yaptığı açıklamada, Yıldız Holding’de büyük bir hassasiyetle üzerinde durulan fırsat eşitliği başlığını, daha kurumsal bir anlayışla ele almak istediklerini ve geçtiğimiz yıl Yıldız Holding Kadın Platformu’nun kuruluşuna imza attıklarını belirten Yıldız Holding Kadın Platformu Elçisi Begüm Mutuş, bu platformla eşitlikçi, çoğulcu ve kapsayıcı bir toplumsal düzenin inşasına katkıda bulunan çalışmalar gerçekleştirmeyi hedeflediklerini dile getirdi. Yıldız Holding Kadın Platformu altında fırsat eşitliği alanındaki performanslarını ve hedeflerini kamuoyuyla paylaşarak, paydaşları, toplum ve iş dünyası için de önemli bir rol model oluşturmayı arzu ettiklerini vurgulayan Mutuş, Yıldız Holding olarak fırsat eşitliğine olan yaklaşımlarını paylaşmak için Yıldız Holding Kadın Platformu Fırsat Eşitliği ve Kadının Güçlenmesi Manifestosu’nu hazırladıklarını ifade etti. Manifesto’da ‘Söylem’, ‘İş Ortamı’ ve ‘İş Birlikleri’ alanlarında taahhütler verdiklerini aktaran Mutuş, bu üç alanda alınacak aksiyonlardan oluşan strateji yol haritası oluşturduklarını da sözlerine ekledi ve son olarak, “Raporumuzda bu stratejinin ana hatlarını ve hedeflerimizi kamuoyuyla paylaşıyoruz”diye konuştu.


0/(0)
20 Nisan 2022 Çarşamba
Yorum (0)


Yorum Yazınİçerik hakkında ki düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.


Kategori'ye Ait Diğer Haberler