TEKFEN HER ALANDA KADIN GÜCÜNÜ DESTEKLİYOR

Kategori : Holding
Oluşturma Tarihi : 03 Ocak 2021 Pazar

1956 yılından bu yana Türkiye’de faaliyet gösteren Tekfen Holding, şirketlerinde de sosyal sorumluluk bilinciyle hareket ederek toplumsal cinsiyet dengesinin iyileştirilmesini ne kadar önemsediğini ortaya koyuyor.

Taahhüt, Tarımsal Sanayi, Bankacılık, Gayrimenkul, Yatırım ve Hizmet Şirketleri’ni grubu bünyesinde barındıran Tekfen Holding  kadın istihdamını tüm grup şirketlerinde önemli oranda destekliyor.  Faaliyet alanları olan altyapı ve sanayi müteahhitliği ile tarımsal sanayide, işin yapısı gereği kadın istihdam oranları diğer sektörlere oranla düşük olmasına rağmen grupta, kayda değer sayıda kadın istihdam edilmesi ve mühendislik alanlarında da kadınlara önemli sorumluluklar verilmesi buna örnek teşkil ediyor. Bir diğer örnek de 11 üyenin bulunduğu Tekfen Holding Yönetim Kurulu’nda, 3’ü bağımsız olmak üzere 4 kadın üyenin bulunuyor olması…

TEKFEN HER ALANDA KADIN GÜCÜNÜ DESTEKLİYORHolding, Tekfen Vakfı ile daha parlak bir gelecek için başarılı gençlere burs veriyor, kültür ve sanat odaklı girişimleriyle toplum hayatına değer katmaya çalışıyor. Faaliyetleri, uygulamaları, öncelikleri ve hedefleriyle daha aydınlık ve daha sürdürülebilir bir geleceğin temelini inşa etmek için çalıştıklarını dile getiren Tekfen Holding Kurumsal İletişim ve Sürdürülebilirlik Grup Şirketler Direktörü Dori Kiss Kalafat, tüm faaliyetlerinde insan hayatını en temel öncelik kabul ettiklerini ve çevresel etkilerini en aza indirmeye çalıştıklarını vurguladı.

Kadınlarla Güçlendirilmiş Yönetim Kurulu Ödülü

Araştırmalar, şirketlerde kadın çalışan oranının artmasının ve liderlik pozisyonlarında kadınların yer almasının şirket performansını artırdığını, şirketlerin kârlılığına ve iş başarısına katkı sağladığını gösteriyor. BİST 100 Endeksi’nde işlem gören şirketler arasında, bu yıl 3. kez ‘’Kadınlarla Güçlendirilmiş Yönetim Kurulu Ödülü’’nü alan Tekfen’de, 20 bin kişiye yakın çalışan bulunuyor.

Mavi yakanın çoğunlukta olduğu, uluslararası müteahhitlik ve sanayi sektörlerinde faaliyet göstermesi nedeniyle tüm çalışanların içerisinde kadın çalışanlar yüzde 9’luk bir kısmı oluşturduğundan bahseden Dori Kiss Kalafat, Tekfen Vakfı’nın sağladığı bursla her yıl 500 kız öğrencinin okutulduğunu da belirtti.

TEKFEN HER ALANDA KADIN GÜCÜNÜ DESTEKLİYORDori Kiss Kalafat, “Zorlu şantiyelerde, fabrika ve AR-GE laboratuarlarımızda emek veren yüzlerce kadın mühendisimiz, Tekfen Vakfı bursuyla okuyan mühendis, hukukçu, doktor adayı kadın öğrencilere ve sağladığımız mikrokredi sayesinde aile ekonomilerine katkıda bulunan binlerce kadın girişimcimiz bulunuyor. Ülkenin en büyük tarım kuruluşu Tekfen Tarımsal Sanayi Grubu olarak, kadının tarımsal üretime daha fazla dahil olmasına etki edecek gücümüzle, buna yönelik çeşitli çalışmalar sürdürüyoruz.”

TEKFEN HOLDİNG Hakkında:

64 yıl önce kurulan ve kurucu ortakları arasında merhum Necati Akçağlılar ve Feyyaz Berker ile Nihat Gökyiğit bulunduğu Tekfen çatısı altında bugün, her biri kendi sektöründe isim sahibi 39 şirket, 13 iştirak çatı kuruluşu ve 20 bine yakın çalışanı bulunmaktadır.

Tekfen Taahhüt Grubu, bugüne kadar dünyanın 20 farklı ülkesinde 400’ü aşkın proje ile sahip olduğu bilgi birikimi, sürdürülebilirlik odaklı yaklaşımı ve sözüne sadakati temel alan işmodeliyle Türk müteahhitlik sektörünün dünya çapındaki başarılı temsilcilerinden olmayı başardı. Tekfen Tarımsal Sanayi Grubu ise bitki besini üretim ve pazarlaması (Toros Tarım) ile tarımsal üretimi (Tekfen Tarım) ile ülkenin en büyük özel sektör tarım kuruluşudur.

Müteahhitlikten süt üretimine, perakendecilikten uçak işletmeciliğine kadar çok farklı alanlarda faaliyet gösteren 70’i aşkın iştiraki ile dev bir yapı haline gelen Tekfen’in yönetim yapısı, 2000 yılında gerçekleştirilen organizasyon ile grubun bundan sonraki istikametini belirleyecek beş ana faaliyet alanı çevresinde toplanmıştır. Bu faaliyet alanları sırasıyla Taahhüt Grubu, Tarımsal Sanayi Grubu, Bankacılık Grubu, Gayrimenkul Grubu ve Yatırım ve Hizmet Şirketleri Grubu’dur.

Öte yandan Tekfen’in sosyal ve kültürel faaliyetlere katkısını daha ileriye götürmek üzere 1999 yılında Tekfen Vakfı kurulmuştur. Türkiye’deki pek çok kültür ve sanat projesinin destekçisi olan Tekfen Vakfı, aynı zamanda her yıl 500 başarılı öğrenciye karşılıksız eğitim bursu vermekte ve Türkiye Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı’nın (TEMA) en büyük destekçileri arasında bulunmaktadır. 1992 yılından bu yana önemli bir kültür elçisi olarak dünyanın pek çok değişik yerinde konserler veren Tekfen Filarmoni Orkestrası da, Tekfen’in kültür ve sanat alanına yaptığı önemli katkılardan biridir. Tekfen Holding, “Gelecek onu inşa edenlerindir” mottosu ile de iş yapma kültürünü insan, toplumsal fayda ve çevre ekseninde oluşturarak faaliyetlerini sürdürülebilir bir gelecek odağında devam ettiriyor.

Etiketler:


0/(0)
03 Ocak 2021 Pazar
Yorum (0)


Yorum Yazınİçerik hakkında ki düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.


Kategori'ye Ait Diğer Haberler