İLHAM VEREN BİR KADIN: AVUKAT VE İŞ KADINI JULİE SWEET

Oluşturma Tarihi : 02 Kasım 2022 Çarşamba

Julie Sweet, 1967 doğumlu, Amerikalı bir avukat ve iş kadını. Aynı zamanda çok uluslu bir hizmetler şirketi olan Accenture'ın icra kurulu başkanı (CEO). New York Times ve Fortune, kendisini kurumsal Amerika'daki en güçlü kadınlar arasında gösteriyor.

Sweet, Kaliforniya'da büyüdü ve Tustin Lisesi'nde bir konuşma ve tartışma yıldızıydı. Claremont McKenna College'dan lisans ve Columbia Law School'dan JD derecesine sahip olarak mezun oldu. Sweet, Accenture'daki kariyeri öncesinde Cravath, Swaine & Moore hukuk firmasında avukattı. Firmada 17 yıl çalıştı ve bir süre sonra ortak oldu. Sweet, firmaya ortak olan dokuzuncu kadındı. Accenture, Sweet'i 2010 yılında genel danışman olarak işe aldı. 2015'te şirketin en büyük pazarı olan Accenture'ın Kuzey Amerika işinin CEO'su oldu. Accenture'daki kariyerinin başından beri şirketin küresel yönetim komitesinde görev yaptı.  Accenture, Eylül 2019'dan itibaren Sweet'i CEO olarak atadı ve kendisi bu pozisyonu elinde tutan ilk kadın oldu. Göreve geldiği sırada, S&P 500'de kadın liderliğindeki 27 şirketten birinin başındaydı ve tüm Fortune Global 500 şirketlerinin 15. kadın CEO'suydu. Eylül 2021'de Accenture'ın başkanı oldu.

Sweet, çeşitlilik, kapsayıcılık ve işyerinde cinsiyet eşitliğini savundu. Accenture'ın 2025 yılına kadar kadın ve erkekler tarafından eşit olarak temsil edilen bir kadroya sahip olma hedefini destekledi; 2019 itibariyle Accenture personelinin yüzde 42'si kadındı. Julie Sweet, 2019'da Comparably web sitesi tarafından çeşitlilik açısından en iyi CEO seçildi.

New York Times, 2019'da Sweet'i "kurumsal Amerika'daki en güçlü kadınlardan biri" olarak nitelendirdi. Fortune dergisi Julie Sweet'i 2016'dan beri ilk 10 “En Güçlü Kadın” listesine dahil etti ve onu 2016'dan bu yana 1. sırada seçti. Fortune, Julie'nin "şirketin becerilerini her zamankinden daha önemli hale getiren bir kriz olan pandemi yoluyla 51 ülkede Accenture'ın yarım milyondan fazla çalışanını yönlendirdiğini" belirtti. Julie Sweet daha sonra Fortune dergisi tarafından 2021 listesinde 3. sırada ve 2022 listesinde 2. sırada yer aldı.


4,0/(1)
02 Kasım 2022 Çarşamba
Yorum (0)


Yorum Yazınİçerik hakkında ki düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.


Kategori'ye Ait Diğer Haberler