ELİDOR GENÇ KADINLARIN HAYALLERİNE YOL ARKADAŞI OLUYOR

Kategori : Kimya
Oluşturma Tarihi : 05 Mayıs 2021 Çarşamba

Hayattaki olasılıkları keşfetmek isteyen ve buna imkân bulan genç kadınların başarıya ulaşacağına inanan, hayallerini gerçekleştirmeleri yolunda onları cesaretlendirmeyi, güçlendirmeyi ve ufuklarını genişletmeyi amaçlayan,Türkiye’nin şampuan ve saç kremi markası Elidor, genç kadınların hayallerine giden yolda engel olarak gördüğü konularda değer yaratmak için “Kendi Yolumuzda” projesini hayata geçirdi.

Elidor’un, Toplum Gönüllüleri Vakfı ve Udemy iş birliği ile hayata geçirdiği “Kendi Yolumuzda” projesi kapsamında yapılan araştırmaya göre Türkiye’de her 10 genç kadından 6’sı hayalleriyle arasında engeller olduğunu düşünüyor. Genç kadınlar en çok duygusal desteğe ve bir yol göstericiye ihtiyaç duyarken kadınlara yönelik sınırlayıcı beklentilerin cesaretlerini kırdığını söylüyor.

ELİDOR GENÇ KADINLARIN HAYALLERİNE YOL ARKADAŞI OLUYORGenç kadınların engel olarak gördüğü konuların başında ise toplumdan yeterince destek görememek, hayallerine ortak olunmaması ve kadınlara yönelik sınırlayıcı beklentiler yer alıyor. Genç kadınların yüzde 44’ü geleceğini şekillendirmek için duygusal desteğe ihtiyaç duyduğunu ancak toplumsal önyargıların cesaretini kırdığını söylüyor. Yüzde 41’i maddi imkansızlıklar sebebiyle hayalini kurduğu alanda üniversite eğitimi alamadığını ifade ederken her 3 genç kadından 1’i ilerlemek istediği alanda kendini geliştirmek için ihtiyaç duyduğu bilgiye sahip olmadığını belirtiyor. Genç kadınların yüzde 42’si geleceklerini şekillendirirken bir yol göstericinin eksikliğini hissediyor; yüzde 29’u geleceği için nasıl bir yol çizmesi gerektiğini bilmiyor. Ancak genç kadınlar engellere rağmen geleceklerine dair hayaller kurmaya devam ediyor ve sınırlayıcı beklentileri kabul etmiyor.

Her 10 genç kadından 9’unun bir hayali var

Araştırmaya katılan her 10 genç kadından 9’u bir hayali olduğunu söylüyor. Genç kadınların yüzde 78’i geleceğe ilişkin hayallerinin sadece kadınlara “yakıştırılan” belirli kalıplarla sınırlandırılmasınıkabul etmediğini belirtirken 18-25 yaş arası genç kadınların yüzde 45’i en çok güçlü ve kendi ayaklarının üzerinde duran bir birey olmanın hayalini kuruyor.

Elidor’dan binlerce genç kadına eğitim desteği

Genç kadınların hayallerine ortak olmak ve onlara karanlıkta bir mum yakabilmek için “Kendi Yolumuzda” projesini hayata geçiren Elidor, proje ile binlerce genç kadına yol arkadaşı olmayı hedefliyor. Kendi Yolumuzda projesi kapsamında TOG tarafından belirlenecek üniversite öğrencisi 200 genç kadına eğitim hayatları boyunca burs desteği veriliyor. Ayrıca gelecekleri için yol haritalarını çizmek isteyen genç kadınlara Toplum Gönüllüleri Vakfı ve Uluslararası Kadın Araştırmaları Merkezi (ICRW) tarafından hazırlanan ücretsiz bir kişisel eğitim programı da sunuluyor. Farklı alanlarda becerilerini geliştirmek ve yeni yetkinlikler kazanmak isteyen genç kadınlara ise proje kapsamında Udemy’den özel olarak seçilen eğitimlere indirim kodu ile erişim imkânı sağlanıyor. Ayrıca genç kadınların hayallerini gerçekleştirmek için çevrelerinden ve toplumdan bekledikleri destek konusunda farkındalığa da katkı sağlanması hedefleniyor.


0/(0)
05 Mayıs 2021 Çarşamba
Yorum (0)


Yorum Yazınİçerik hakkında ki düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.


Kategori'ye Ait Diğer Haberler