LEGO ‘CİNSİYET ETİKETLERİNİ’ KALDIRIYOR

Kategori : Perakende
Oluşturma Tarihi : 10 Ocak 2022 Pazartesi

Lego, Toplumsal Cinsiyet Enstitüsü’ne dünya çapında bir anket yaptırdı. Anketten elde ettiği sonuçlar sonrasında ise oyuncaklarından toplumsal cinsiyet stereotiplerini kaldıracağını duyurdu.

Dünyanın en popüler oyuncak markalarından biri olan Lego, Geena Davis Medyada Toplumsal Cinsiyet Enstitüsü’ne yaptırdığı anket sonrası oyuncaklarından, cinsiyet eşitsizliğini destekleyen stereotiplerini kaldırma kararı aldı. Anket, kız ve erkek çocuklarının oyuncak seçimlerinde cinsiyetçi kalıplardan etkilendiğini, kız çocuklarının farklı aktivitelerle uğraşmak konusunda daha özgüvenli ve istekli iken erkek çocukları için aynı şeyin geçerli olmadığını ortaya koydu.

Özellikle erkek çocuklar, yargılanmaktan korkuyor

LEGO ‘CİNSİYET ETİKETLERİNİ’ KALDIRIYORAnket sonucuna göre, erkek çocuklarının yüzde 71’i ‘kız oyuncağı’ diye tanımladığı oyuncaklarla oynarsa kendileriyle dalga geçileceğinden korktukları hatta bu korkunun, ebeveynleri için de geçerli olduğu ortaya çıkıyor.

Ebeveynlerin erkek çocukları için diğer cinsiyetle ilişkilendirilen oyuncaklarla oynaması durumunda dalga geçileceğine dair korkusunun, kız çocuklarından daha fazla olduğunu belirten Geena Davis Medyada Toplumsal Cinsiyet Enstitüsü Direktörü Madeline Di Nonno, aynı zamanda, erkeklerle ilişkilendirilen davranışların toplumda daha değerli görüldüğüne de dikkat çekti. Madeline Di Nonno, toplumların, kadınlarla ilişkilendirilen davranış şekilleri ve aktivitelerin aynı derecede değerli olduğunu fark etmediği sürece çocukların ve anne-babalarının bu davranışları benimsemekte tereddüt edeceklerini de ifade etti.

Erkek çocukları da desteklenmeli

LEGO ‘CİNSİYET ETİKETLERİNİ’ KALDIRIYORAnket çalışması ayrıca, ebeveynlerin erkek çocukları için hâlâ spor ya da STEM (Bilim, teknoloji mühendislik, matematik) aktivitelerini teşvik ettiği, kız çocuklarının ise dans etme, giyinip süslenme (erkeklere göre beş kat daha fazla) veya yemek yapmaya (üç kat daha fazla) teşvik edildiğini gösterdi.

Kızların erkek oyuncaklarıyla oynamaları için teşvik edildiğini ancak tersinin yapılmadığını belirten Nörobiyolojist ve ‘Gendered Brain’kitabının yazarı Prof. Gina Rippon anket sonuçlarındaki asimetriye dikkat çekti. Oyuncaklar aynı zamanda bir eğitim fırsatı yarattığı için söz konusu durumun bir sorun teşkil ettiğini anlatan Rippon, kız çocuklarının Lego’larla ya da diğer inşaat oyuncaklarıyla oynamamaları halinde, ileriki hayatlarında kendilerine yardımcı olacak yeteneklerin gelişmediğini de ifade etti. Aynı şekilde, oyuncak bebekler kız çocuklarına dayatılıp erkekler oynamayınca, erkek çocuklarının yetiştirme becerilerinin eksik kaldığını da sözlerine ekledi.

Lego daha kapsayıcı oyuncak yapacak

Çin, Çekya, Britanya, Rusya, Polonya, Japonya ve ABD’den 7 bine yakın ebeveyn ve 6 ile 14 yaş arası çocukların katıldığı anket sonuçları sonrası Lego, oyuncaklarını daha kapsayıcı yapmak üzerine çalışacağını açıkladı. Şirketin ürün ve pazarlama müdürü Julia Goldin, Lego’nun bundan böyle herhangi bir ürününü ‘kızlar için’ ya da ‘erkekler için’ diye etiketlemeyeceğini söyledi. İnternet sitesinde de ürünlerin cinsiyete göre aranamayacağını, bunun yerine ilgi alanlarına dayalı temalar olacağını vurgulayan Goldin; “Şimdiki görevimiz, kız ve erkek çocuklarını geleneksel olarak onlara göre görülmeyen setlerle oynamaya teşvik etmek” şeklinde konuştu.


0/(0)
10 Ocak 2022 Pazartesi
Yorum (0)


Yorum Yazınİçerik hakkında ki düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.


Kategori'ye Ait Diğer Haberler