TİM, KADIN İHRACATÇILAR İÇİN ANKET ÇALIŞMASI BAŞLATTI

Kategori : Enerji
Oluşturma Tarihi : 06 Eylül 2021 Pazartesi

TİM Kadın Konseyi, ekonomiye ve ihracata kadınların daha fazla katılması, hedeflenen önemli projelerin hayata geçirilmesi için anket çalışması başlattı.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) bünyesinde faaliyet gösteren TİM Kadın Konseyi, ekonomiye ve ihracata kadınların daha fazla katılması, hedeflenen önemli projeleri hayata geçirmek, Türkiye’deki kadın ihracatçı sayısına ulaşabilmek ve kadın ihracatçıları TİM ailesine kazandırmak amacıyla anket çalışması başlattı.

61 İhracatçı Birliği, 27 sektör ile 100 bin ihracatçının tek çatı kuruluşu olan TİM tarafından kurulan TİM Kadın Konseyi, ihracat dünyasında kadın istihdamı ve girişimciliğini geliştirmek amacıyla çalışmalar yürütüyor.

TİM çatısı altında bulunan 100 bini aşkın ihracatçı şirkete gönderilen ankette, şirkette görev alan yönetici, yönetim kurulu üyesi, başkan ve benzeri pozisyonlarda yer alan kadınlar soruldu. “https://tim.org.tr/women-survey” web sayfasında “Güçlü Kadın, Güçlü İhracat, Daha Güçlü Türkiye” sloganı ile hazırlanan anket sonucunda gelen bilgilere göre, ülkemizde ilk kez iş dünyasında görev alan kadınlarla ilgili bir veri tabanı oluşturulacak. Bu çalışma ile daha fazla kadın ihracatçıya ulaşılacak, projeler geliştirilecek, ihtiyaçlar belirlenip çözüm önerileri sunulacak.

İhracatla Yükselen Türkiye’nin mimarının kadınlar olacak”

TİM, KADIN İHRACATÇILAR İÇİN ANKET ÇALIŞMASI BAŞLATTIAçıklamada görüşlerine yer verilen TİM Başkanı İsmail Gülle, ankete katılma çağrısında bulunarak “Güçlü Kadın, Güçlü İhracat, Daha Güçlü Türkiye” vizyonuyla, kadın ihracatçılara yönelik çalışmalara hız verdiklerini ifade etti. Kadın girişimcileri ve iş insanlarını, ihracatın her kademesinde artırdıklarını belirten Gülle, kadınların ekonomiye ve ihracata daha fazla dâhil olmasının, ülkenin güçlü yarınlarını inşa edeceği süreçte belirleyici olacağına vurgu yaptı.

İhracat ailesi olarak kadınların yılmaz gayretine ve azmine, inandıklarını ve güvendiklerini dile getiren Gülle, İhracatla Yükselen Türkiye’nin mimarının kadınlar olacağının ve kadın girişimcilerin iş hayatında karar alma mekanizmaları içerisinde, eşit haklara sahip olarak daha güçlü bir şekilde yer almaları gerektiğinin altını çizdi. Gülle son olarak; “Bu çerçevede atacağımız adımlar, sadece ülkemizde değil küresel anlamda da örnek teşkil edecek işlere imza atmamız anlamına gelecektir.” değerlendirmesinde bulundu.

“Kadın ihracatçılarımızın elde ettiği başarıların tanıtımını yapacağız”

TİM, KADIN İHRACATÇILAR İÇİN ANKET ÇALIŞMASI BAŞLATTIGülle, TİM Kadın Konseyi’nin, az zamanda büyük işler başardığını belirterek, ülkemizin kadın ihracatçıları arasında, tecrübe paylaşımını mümkün kılan bir köprü görevi gören TİM Women Export Talks serisi, kadın ihracatçılara özel Güney Amerika ve Afrika Sanal Ticaret Heyeti, İhracatta Sıfır Atık Projesi, Sürdürülebilirlik Eylem Planı, Kadın Girişimcilik Programı ve daha nice projenin, konseyin vizyonunu oldukça başarılı bir şekilde ortaya koyduğunu aktardı.

Yıl içerisinde gerçekleştirmeyi planladıkları birçok projenin olduğuna işaret eden Gülle, ülke ekonomisinin gelişimi için, üretime, istihdama ve ihracata önemli katkıları olan kadın ihracatçıları, yıllık ihracat performanslarına göre değerlendirerek “İhracatın Güçlü Kadınları Ödül Töreni”nde ödüllendireceklerine de değindi. Gülle ayrıca “Yine vizyoner projelerimiz arasında olan ‘İhracatın Güçlü Kadınları Filmi’ projemizle, kadın ihracatçılarımızın elde ettiği başarıların tanıtımını yapacağız.” açıklamasını yaptı.

İsmail Gülle, kadın girişimci sayısının ve girişimcilere sağlanan tüm desteklerin artırılması gerektiğini de vurguladığı konuşmasını şu şekilde tamamladı: “TİM olarak bu doğrultuda çalışmalarımızı yoğun bir şekilde sürdürüyoruz. 2015 yılından bu yana 150’yi aşkın kadın girişimcimizi, TİM-TEB Girişim Evi bünyesinde destekledik. UR-GE projeleri kapsamında, kadın ihracatçılarımızın iş birliklerini geliştirmek üzere sektörel kümelenme faaliyetleri başlattık. Bu projelerle, kadın ihracatçılarımızın, tedarik kapasitelerini bir araya getirerek sipariş alma potansiyellerini çoğaltmayı hedefliyoruz. TİM Kadın Konseyi’nin faaliyetlerini, takdirle destekliyoruz. Konseyimiz inşallah asıl hedefimiz olan ihracatta kadınlarımızın gücünü ve payını artırmayı en kısa sürede başaracak. İhracatla yükselen Türkiye’yi kadınlarımızla inşa edeceğiz.”


0/(0)
06 Eylül 2021 Pazartesi
Yorum (0)


Yorum Yazınİçerik hakkında ki düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.


Kategori'ye Ait Diğer Haberler