KIZ KARDEŞİM HİBE PROGRAMI BAŞVURULARI BAŞLADI

Kategori : İçecek
Oluşturma Tarihi : 24 Mayıs 2022 Salı

Kadınların ekonomik hayata katılımını desteklemek amacıyla 2015 yılından bu yana kesintisiz devam eden, Türkiye’deki en güçlü farkındalık adımlarından biri olan “Kız Kardeşim Projesi”nde bu yıl düzenlenecek olan üçüncü hibe programına başvurular başladı. Son başvuru tarihi 15 Haziran 2022 olarak belirlendi.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Habitat Derneği ve Coca-Cola Türkiye ortaklığında, yürütülen “Kız Kardeşim Projesi” kapsamındaki üçüncü hibe programına başvurular başladı. Etki alanını sürekli genişleten projede bu yıl, hibe verilecek girişimci kadın sayısı ve hibe miktarı iki kat artırıldı. Programla, 60 girişimci kadına 50 biner TL olmak üzere toplamda 3 milyon TL’lik destek sağlanacak. İmalat, yeme ve içme, bilgi ve iletişim, konaklama ve yiyecek hizmetleri sektörlerinden girişimci kadınlar programa başvuruda bulunabilecek.

Proje ile bugüne kadar Türkiye genelinde 15-55 yaş arası 429 bin kadına eğitim, hibe programları ve ilham buluşmaları ile ulaşıldı. Proje kapsamında 2019 yılından itibaren düzenlenen hibe programları ile 41 girişimci kadına toplamda 1.040.000 TL hibe desteği sağlandı. Üçüncü hibe programı ile 81 ilden seçilecek 60 girişimci kadının iş geliştirme süreçlerinin güçlenmesine katkı sağlamak amacıyla 50 biner TL’lik hibe desteğinde bulunulacak. Girişimci kadınlar 15 Haziran 2022 tarihine kadar “kizkardesim.net” üzerinden programa başvuruda bulunabilecek.

Program içeriği

KIZ KARDEŞİM HİBE PROGRAMI BAŞVURULARI BAŞLADI

4 aşama halinde gerçekleştirilecek olan 2022 yılı programında, online başvuruların tamamlanmasının ardından değerlendirme sürecine geçilecek. Sonrasında da bölgesel mülakatlar gerçekleşecek. Bölgesel mülakatı başarıyla geçen girişimci kadınlar Hibe Programı Eğitim Kampı’na katılarak kamp müfredatlarını içeren bir eğitim alacak. Eğitim sonunda gerçekleşecek final değerlendirmelerini başarıyla tamamlayan 60 girişimci kadın iş geliştirme hibesiyle desteklenecek ve projenin finansal kurum iş birliği kapsamında Akbank’ın avantajlı destek paketlerinden yararlanacak. İmalat, yeme ve içme, bilgi ve iletişim, konaklama ve yiyecek hizmetleri sektöründe faaliyette bulunan girişimci kadınlar hibe programına başvuruda bulunabilecek.

Yeni iş birlikleri ile hedef 700 bin kadına ulaşmak

Kız Kardeşim Projesi, farklı alanlardaki iş birlikleriyle her geçen gün daha güçlü adımlarla hayata geçiyor ve daha çok kadına güç veriyor. Proje kapsamında; Öğretmen Akademisi Vakfı (ÖRAV) ve T.C. Milli Eğitim Bakanlığı’nın yanı sıra T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı iş birlikleriyle binlerce kadına ulaşıldı. Proje 7’nci yılına da yeni işbirlikleri ile girdi. Akbank ve TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi (ETÜ) de Kız Kardeşim Projesi destekçileri arasına katıldı. Proje ile yılsonuna kadar 700 bin kadına ulaşmak hedefleniyor.


0/(0)
24 Mayıs 2022 Salı
Yorum (0)


Yorum Yazınİçerik hakkında ki düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.


Kategori'ye Ait Diğer Haberler