KADINUSTALAR.COM “İŞİN CİNSİYETİ OLMAZ USTASI OLUR DEDİLER” KADINLARA ÖNCE MESLEKİ EĞİTİM SONRA İSTİHDAM SAĞLADILAR

Kategori : İnşaat & Yapı
Oluşturma Tarihi : 24 Aralık 2020 Perşembe

kadinustalar.com” platformu, erkek işi olarak bilinen, anılan ve sadece erkeklerin istihdam olanağı bulduğu iş kollarında, kadınların da çalışabileceğinin hatta çok da güzel çalışıp başarılı olabileceğinin en güzel örneklerinden biri.

KADINUSTALAR.COM “İŞİN CİNSİYETİ OLMAZ USTASI OLUR DEDİLER” KADINLARA ÖNCE MESLEKİ EĞİTİM SONRA İSTİHDAM SAĞLADILARKadın Ustalar’projesi, neredeyse tamamı “erkek mesleği” sanılan onlarca iş kolunda mesleki eğitiminden başlayıp istihdama uzanan süreçte kadınlara destek veriyor. Kadınların gerçek gücünün; yeteneğinin, çalışma azmi ve titizliğinin en az erkekler kadar mevcut olduğunu göstermek adına yola çıkan Seyhun Ayhanve Sibel Ayhan’ın projesi Kadın Ustalar, kadınların çeşitli iş kollarında eğitim almasını ve istihdam edilmesini amaçlıyor.

78 ilde 32 bini aşkın kadına ulaşan proje kapsamında eğitimi verilen meslek dalları arasında; seramik döşeme, laminant parke, beyaz eşya teknik servisi, bina cam filmi montajı gibi 44 meslek var. Mesleklerin gerekliliklerine göre süresi üç gün ila dört ay arasında değişen eğitimleri; ilgili mesleğin sponsoru olan şirketleri veriyor. Ücretsiz olarak sağlanan bu eğitimlere başvurmak da ücretsiz ve basit. Adayların yalnızca çalışmaya kararlı olmaları yeterli.

KADINUSTALAR.COM “İŞİN CİNSİYETİ OLMAZ USTASI OLUR DEDİLER” KADINLARA ÖNCE MESLEKİ EĞİTİM SONRA İSTİHDAM SAĞLADILAR“ekadinlar.com” platformu kurucusu Seyhun Ayhan, projenin çıkış noktasının, yaklaşık 3,5 yıl önce sosyal medyada gördükleri bir ilana dayandığını anlattı: “Çocuklarıyla birlikte maruz kaldığı şiddet sonucunda yaşadıklarını anlatan bir annenin ilanıydı. Anne, üç çocuğuna bakmak için iş aradığını ama küçük bebeği nedeniyle kapıların yüzüne kapandığını, diğer iki çocuğuna bakabilmek için bebeğini iyi bir aileye evlatlık vermek istediğini belirterek yardım arıyordu. Bu ilanı gördüğümüzde yaşadığımız travma, bize bu projenin temellerini attırdı. Sadece üzülmekle dünyayı güzelleştirmek mümkün değil. O nedenle artık harekete geçmek lazımdı.”

KADINUSTALAR.COM “İŞİN CİNSİYETİ OLMAZ USTASI OLUR DEDİLER” KADINLARA ÖNCE MESLEKİ EĞİTİM SONRA İSTİHDAM SAĞLADILAR

Projeye başlarken, “Sekiz ayda ülke genelinde bin Kadın Usta yetiştirebilir miyiz?” diye tereddütle yürüdüklerini ama şu ana kadar 32.000 kadının hayatına dokunabilmeyi başardıklarını dile getiren Seyhun Ayhan, başvuran sayısının an itibarıyla 220 bini aşmış durumda olduğunun da altını çizdi.

Projenin PR odaklı değil, toplumdaki algıyı değiştirecek bir proje olduğunu söyleyen Ayhan, “Proje, kadınların gerçek gücünün; yeteneğinin, çalışma azmi ve titizliğinin en az erkekler kadar mevcut olduğunu göstermek adına yapılmış bir proje ve dünyada eşdeğeri olmayan detaylar içeriyor. Bu anlamda eğitimlerde en yüksek hassasiyeti gösterdiğimiz gibi kadınların kişisel gelişimlerine de toplum içinde meslekleri ile nasıl hak ettikleri statüye kavuşabileceklerine yönelik eğitimler düzenliyoruz. Bu aşamada birçok iş insanı ve tanınmış eğitmen de gönüllü olarak eğitimlerimize katkı sağlıyor.” diyerek sözlerini sürdürdü.

4 Farklı Yöntemle Kadınların Gelire Daha Hızlı Ulaşması Sağlanıyor

Eğitimlerin kalitesi kadar eğitim sonrasında kadınların kısa sürede kalıcı gelire ulaşabilmeleri de aynı oranda hassas bir süreç. Dört farklı yöntemle kadınların gelire daha hızlı ulaşabilmelerinin yolu açılmış. Kadınların kişisel güvenliklerinin de çok önemsendiği projede, geliştirilen özel bir yazılım ile Kadın Ustaların çalışırken ya da günlük hayatlarında karşılaşabilecekleri riskler karşısında güvenliklerini

KADINUSTALAR.COM “İŞİN CİNSİYETİ OLMAZ USTASI OLUR DEDİLER” KADINLARA ÖNCE MESLEKİ EĞİTİM SONRA İSTİHDAM SAĞLADILARGüler Çaba / Önlisans Oto Boya Mezunu

sağlanıyor.

Kadın Ustalar’ da birçok farklı meslek grubunda eğitimler veriliyor. Seramik döşeme, laminant parke, cep telefonu teknisyenliği, evde yemek üretimi, doğum fotoğrafçılığı, beyaz eşya teknik servisi, bina cam filmi montajı, asansör bakımı, motokuryelik, servis şoförlüğü, toplam sayısı 50’ye yakın olan mesleklerden bazıları… Eğitimleri, ilgili mesleğin sponsoru olan Türkiye’nin ve dünyanın öncü şirketleri veriyor. Bu konuda Millî Eğitim Bakanlığı ile imzalanan protokol kapsamında Mesleki ve Teknik Liseler’de eğitimler veriliyor.

Platform, Eğitim Sürecinden Sonra Kadınların İş Bulmaları İçin Destek Sağlıyor

Eğitimi veren mesleki sponsor firmanın ihtiyacı durumunda Kadın Ustalar ilgili şirketlerde ve sektörün diğer firmalarında istihdam ediliyor. Bunun dışında mesleğini serbest icra etmek isteyenler için “Kadın Usta Çağırma” platformu olan kadinustalar.com hayata geçirilmiş durumda. Turkcell Bizce aplikasyonunu kullanan milyonlarca kullanıcı buradan Kadın Usta çağırma talebi açıp, o bölgedeki Kadın Ustalardan teklif alarak işlerini pratik şekilde yaptırabiliyor. Hem işlerinin ehli Kadın Ustaların hizmet kalitesini hem de kadınlara destek olmanın hazzını yaşıyorlar.  Bir diğer yöntem, evinde üretim yapan, dışarıda çalışmak istemeyen ya da engelleri yüzünden çıkamayan kadınlar için geliştirilen  “ekadinlar.com” uygulaması… Platform, evlerinde online olarak aldıkları eğitim sayesinde kadınları ‘kadın girişimcilere’ dönüştüren bu süreç boyunca mentorluk ve operasyonel destek sunuyor. Bu desteği bulundukları şehre götürebilmek için “ekadinlar.comadında bir eğitim karavanı hazırlandı ve 2019 yılı kasım ve aralık aylarında 21 İl’de kadın üreticiler ve kadın kooperatiflerine ücretsiz eğitimler düzenlendi. 2020 yılı içinse sadece “ekadinlar.com için 30 bin kadına ulaşılması planlandı.

KADINUSTALAR.COM “İŞİN CİNSİYETİ OLMAZ USTASI OLUR DEDİLER” KADINLARA ÖNCE MESLEKİ EĞİTİM SONRA İSTİHDAM SAĞLADILARUsta Dilşat Topal / Motorlu Araçlar Teknoloji Uzmanı

Kadın Ustalar, Kadınların Tüm Engellerini Kaldırmayı Amaçlıyor…

Projenin, bugüne kadar yapılan kadın istihdamına yönelik birçok projeden oldukça farklı yönleri olduğuna dikkat çeken Ayhan, kadınların gelire ihtiyaç duydukları zaman en önemli engellerinin çocukları olduğuna dikkat çekti. Çok iyi şartlarda çalışamayan annelerin elde edeceği gelirle çocuğuna bakıcı tutamayacağını ve bu sorunun çözümüne katkı sağlayabilmek amacıyla Kadın Ustalara Türkiye’nin her yerinde sunulan “ücretsiz kreş” hakkı için destek olduklarını söyledi.

Cargo Plus İle Kadın İstihdamı Desteklenirken SOS+ Uygulamasıyla da Kadınlar Mesleğini Güven İçinde İcra Ediyor

Eğitim verdikleri meslekler içinde en büyük hayallerinden birinin kargo dağıtımı yapacak kadın ustalar yetiştirmek olduğuna değinen Ayhan, 2019 yılı sonunda, Black Fridayile başlayan kargo sektöründeki teslimat sorunlarının pandemi ile birlikte geldiği olumsuz duruma kadınların çare olabileceğini fark ettiklerini ve Türkiye’deki en büyük kadın istihdam projelerinden biri olan “Cargo Plus”ıgeliştirdiklerini anlattı.

KADINUSTALAR.COM “İŞİN CİNSİYETİ OLMAZ USTASI OLUR DEDİLER” KADINLARA ÖNCE MESLEKİ EĞİTİM SONRA İSTİHDAM SAĞLADILARAylin Yeşil / KURYE


Seyhun Ayhan, Cargo Plus
projesinin en zor kısmının, kadın kuryelerin tüm Türkiye’de işe alınması ve eğitimleri olduğunu dile getirdi. “Projeye yaklaşık 130.000 başvuru yapıldı. Kadınlarla teknoloji sayesinde kolayca iletişim kurup iş duyurusu ve detayları paylaşıldı. Akabinde seçilen adayların eğitimlerine başladı. Kargo sektörünün geldiği zor durum nedeni acil bir çözüme duyduğu ihtiyaç platform için bir avantaja dönüştü. Ardından firmalar ile anlaşmalar oldukça kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleşti.

Platform, şirketler ve kadın kuryeler ile çok özel birer aplikasyon ve yazılım ile iletişim kuruyor. Kurumsal şirketler teslim edecekleri kargoları sisteme toplu olarak giriyorlar, sistem o mahallenin sorumlularına yine otomatik olarak atamalar yapıyor.

Bu teslimatlar esnasında kadın kuryeler, SOS+ adındaki özel uygulamayla 7/24 güvenlik desteğinden faydalanıyorlar.

KADIN USTA GÜLER ÇABA

Evli ve üç çocuk annesiyim. Önlisans oto boya bölümü mezunuyum. Mesleğime küçük yaşta başladım ve mesleğimi icra ederken bu projeye dahil olup ustalığımı geliştirdim. Bu proje sayesinde birçok kadın arkadaşımın önü açıldı neler yapabildiklerini gördüler. Bende mutlulukla tüm kadın arkadaşlarımı destekliyorum. Şu anda, özel bir yetkili serviste kaporta boya biriminde tüm safhası ile boya işlerini yapıyorum.  Evde ise evlatlarımla ilgileniyorum.  Her kadının evinde yaptığı işleri yapıyorum. Yaklaşık 15 yıldır bu meslek içerisindeyim ve fark ettim ki artık kadınları bu meslekte kabul etmeye başladılar, şaşırmalar azaldı. ‘Kadının ne işi var?’ düşüncesi neredeyse bitti. Bizim varlığımızı ve yapabildiğimizi kabul edip şirketler bize öncelik vermeye başladı. Hayretler şaşkınlıklar yerini taktir ve saygıya bıraktı. Hala biraz daha zamanımız var, tamamen var olduğumuzun kabulünün tamamlanmasına fakat bir gün inanıyorum ki kadın usta değil, cinsiyet usta namıyla hem erkeğe hem kadına hitap eşit olacak. USTALIĞIN CİNSİYETİ OLMAZ!

KADIN USTA DİLŞAT TOPAL

1997 Adana doğumluyum. Daha önce otomotiv hariç bir sektöre dahil olmadım. İskenderun teknik üniversitesi motorlu araçlar teknolojisi mezunuyum pandemi dönemi dolayısıyla çalışamıyorum. Sektör içerisinde iş arıyorum. Dönem sonu stajımı Adana Volkswagen İncirlik yetkili bayiinde tam notla tamamladım (100) Mesleğimi çok seviyorum hayatıma etkisi büyük, özgüven sahibi oldum bu işi yapan sayılı kadın ustalardan olmak gurur verici. İnsanlar şaşkınlığını halen gizleyemiyor. Farkındalık yaratmak benim için çok muazzam bir duygu.

KADIN USTA AYLİN YEŞİL

34 yaşındayım. 4 çocuğum var. Kadın Ustalar Projesi’nde motorumla kargo dağıtımı yapıyorum. Daha önce kafelerde çalıştım. Şu an Ege bölgesinde bir ilçede 5 kadın personelim ile motorlu kargo dağıtımı yaparak geçimimizi sağlıyoruz. Kadın Ustalar Projesi’nin bize kattığı en önemli şey, Kadınların erkek mesleği diye tanımlanan mesleklerde de ne kadar başarılı olabileceklerini göstermemizi sağlamasıydı. Kargo dağıtımı yapmak için birçok eve giriyoruz. Bizi gördüklerinde ilk önce çok şaşırıyorlar, sonrasında da inanılmaz saygı duyuyorlar. Aslında en büyük haz bu! Birçok kadının ‘ben de bu projeye katılıp, dağıtım yapmak istiyorum’ dediklerine daha çok şahit olmaya başladım. Bu beni çok mutlu ediyor. Kadınların gücüne güç katmak için, ilham verdiğimize inanıyorum.


4,0/(1)
24 Aralık 2020 Perşembe
Yorum (0)


Yorum Yazınİçerik hakkında ki düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.


Kategori'ye Ait Diğer Haberler