“YARININ KADIN LİDERLERİ” PROGRAMI 2. YILINDA

0/(0)
04 Ağustos 2022 Perşembe
Yorum (0)
“YARININ KADIN LİDERLERİ” PROGRAMI 2. YILINDA

Sürdürülebilir gelecek için toplumlara değer katma amacıyla çalışan Cargill, geleceğin kadın liderleri için hayata geçirdği farkındalık projesi  olan “Yarının Kadın Liderleri” programına 2.yılında da devam ediyor.


Cargill’in Türk Eğitim Vakfı (TEV) iş birliğinde 2021 yılında hayata geçirdiği “Yarının Kadın Liderleri” programı, bu yıl da devam ediyor. İlk yılında 120’nin üzerinde üniversite öğrencisine Türkiye’nin geleceğine ışık tutacak liderler olma yolunda mesleki donanım kazandıran proje, gençlerin gelecekteki başarılarının da temelini oluşturmaya başladı.


Proje kapsamında, TEV’den burs almaya hak kazanan adaylar arasından seçilen bursiyerler, Türkiye’deki çeşitli üniversitelerin Gıda Mühendisliği, Endüstri Mühendisliği, Kimya Mühendisliği, İşletme, İşletme Mühendisliği, Veterinerlik, Zootekni ve Hukuk gibi bölümlerinde eğitim görüyor. Program kapsamında gençlere burs desteğinin yanı sıra mentorluk, üretim tesislerinde yerinde eğitim, Ar-Ge projelerine katılım, seminer çalışmaları, staj, mesleki ve kişisel gelişim eğitimleri ve kitap desteği sunuluyor. Ayrıca öğrenciler, tüm dünyada Cargill’de görev alan, farklı kültürlerden farklı pozisyonlardaki kadın çalışanlar ile düzenlenen buluşmalarlaCargill’in faaliyet gösterdiği alanları birebir deneyimleme ve sektörün en iyi uygulamalarını öğrenme fırsatı yakalıyor.


Tarakçıoğlu: “Toplumlar için değer yaratmaya çalışıyoruz”

Yarının Kadın Liderleri programının Cargill’in Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları ile uyumlu Çeşitlilik, Eşitlik ve Kapsayıcılık (DEI) stratejisinin bir parçası olduğunu belirten Cargill Gıda Orta Doğu, Türkiye, Afrika ve Hindistan Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Murat Tarakçıoğlu, toplumda pozitif etki ve değer yaratma bilinciyle adil ve eşit fırsatlar sunduklarını ve çeşitlilikleri kucakladıklarını dile getirdi. Rol modellerinin oluşmasını ve gelişmesini desteklemek amacıyla somut adımlar attıklarının altını çizen Tarakçıoğlu, Cargill’in 2030 yılına kadar kadın yönetici oranını globalde yüzde 50’ye çıkarma taahhüdü olduğundan da bahsetti. Bugün Cargill META yönetim kurulunda yüzde 50, icra kurulunda yüzde 40 kadın ile bu hedefi şimdiden yakalamaya çok yaklaştıklarını aktaran Tarakçıoğlu, “İnsani gelişmenin sağlanması için eğitimin büyük önem taşıdığının bilincinde olarak ilköğretimden üniversiteye kadar başarılı öğrencilere kurumsal sosyal sorumluluk programlarımızla destek verdiklerini de sözlerine ekledi.


Bursa Orhangazi’de 2006 yılında yaptırdıkları Cargill İlkokulu’nda 500 öğrencinin eğitim-öğretim gördüğü blgisini veren Murat Tarakçıoğlu, kısa bir süre önce TEVİTÖL’ün iki kimya laboratuvarını yenilediklerini ve geleceğin bilim insanlarının yetişmesine katkılarının devam edeceğini dile getirdi. Yarının KadınLiderleri programıyla da TEV’in öğrenci seçme kriterlerini karşılayan üniversite öğrencilerine burs vermenin ötesinde genç kızların mesleki ve kişisel yolculuklarında yanlarındaki güç olduklarını aktaran Tarakçıoğlu, “CargillWomen’s Network üyelerimiz ve Young Professional Network üyelerimiz öğrencilerimizle bir araya gelerek deneyimlerini paylaşıyor.Yarının genç kadın lideri adaylarının cam tavanları nasıl yıkabileceklerini görmelerini sağlamak, kariyer fırsatları ile gelecekte başarılı ve özgüvenli bireyler olmalarına katkı sağlamak için çalışıyoruz. Amacımız; Atatürk’ün çizdiği yolda, çağdaş, ülkesi ve dünya için değer yaratmayı arzulayan, kendisine inanan, en yükseğe koyduğu hedeflerine adım adım ulaşma kararlılığına ve gücüne sahip kadınların yetişmesi” diyerek konuşmasını tamamladı.


Hedef: Fikri, vicdanı, irfanı hür nesiller yetiştirmek


Programa ilişkin yaptığı açıklamda, TEV’in, eğitimde fırsat eşitliği misyonuyla 55 yıldır kendini gençlere destek olmaya adamış bir kurum olduğunu söyleyen TEV Genel Müdürü Banu Taşkın, vakfın gücünü her zaman başarılı bursiyerlerinden ve ortak hedeflerle ilerlediği eğitim dostlarından aldığını ifade etti. Cargill ile 2017 yılında Burs Fonu ile başlayan iş birliklerinin daha da güçlendiğini vurgulayan Taşkın, ülkeyi yarınlara taşıyacak; fikri, vicdanı, irfanı hür nesiller yetiştirmek hedefiyle hayata geçirilen ‘Yarının Kadın Liderleri’ programının genç kızlar için ışık olmaya devam ettiğini dile getirdi. Bu programın, geleceğin liderleri olacak, ülkesine hizmet edecek ve diğer kadınlara ilham verecek öğrenciler için çok büyük fırsatlar sunduğuna da vurgu yapan Taşkın, programdan faydalanan öğrencilerin hayallerini gerçekleştirmeye bir adım daha yaklaştıklarını söyledi.


“Nitelikli, özgüvenli, çağdaş Türk kadınları olarak bizi de onurlandırıyorlar” diyen Taşkın,  Bugün TEV bursiyerlerinin yüzde 65’inin ilk işini 6 aydan kısa bir zamanda bulabildiği ve yüzde 70’inin iş hayatında aktif olduğu ve yüzde 96’sının ise daha iyi bir toplum için mevcut sorunların çözümünün bir parçası olabileceğine inandığı bilgisini de verdi. Aynı yolda ilerlemekten büyük mutluluk duyduklarını belirttikleri Cargill ailesine tüm destekleri için teşekkür eden Taşkın, “Kendisi, toplumu ve ülkesi için değer yaratmayı amaçlayan her bir gencimiz için çalışmaya devam edeceğiz” dedi.Bu içeriği yararlı buldunuz mu?
Vereceğiniz puan ile içeriği katkıda bulunmuş olacaksınız
...
1 puan2 puan3 puan4 puan5 puan


Yorum Yazınİçerik hakkında ki düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.


Kategori'ye Ait Diğer Haberler